| Alex >D a întrebat:

Intrebare :...
Incerc sa ma orientez de pe acum la ce liceu sa dau si nu prea m-am hotarat din mai multe cauze...
1.Media de intrare ( cel mai probabil ) a mea va fi unde intre 9, 90 si 9, 85.
Ca profil as prefera matematica-informativa ( filologie nu pentru ca nu prea am rabdare sa citesc ).
Prin excludere au ramas Sf.Sava si G.Lazar. Amandoua licee bune, media lor minima am vazut ca este cat de cat constanta ( 9, 40 -9, 60 la mate/info ).
Acum vine problema... m-am saturat sa invat. Vreau sa eu un liceu in care sa fie un pic mai lejer programul, fara exigente din partea profesorilor.
Deci, unde e mai "frumos "?
Stiu ca acestea sunt poate primele din tara, e normal sa se faca scoala, dar totusi... in ziua de azi am vazut ca numele si numarul conteaza... desi nu sunt de acord.
As intra la filo, unde nu se face atata matematica, fizica, chimie, dar decat sa citesc cate un roman pe saptamana mai bine fac 500 de ex. ma matematica.

Multumesc, Dan

Răspuns Câştigător
| hashe86 a răspuns:

Din cate vad eu esti baiat destept dar cam puturostongue
tu ai fi fost bun sa te fi nascut intr o tara vestica unde sistemult de invatamnt pune accentul pe calitatile si inclinatiile fiecarui elev si nu pe indesarea unei programe intr un capsor virgin.
asa ca nu prtea ai ce face. pentru ca ai potential eu zic sa alegi un profil real(mai ales ca observ ca ai inclinatii inspre mate) si sa nu ti irosesti talentele la filologie. poate ai sansa sa dai peste niste profesori dedicati elevului care iti vor exploata aceea parte a intelectului tau care e cea mai ofertanta.
bafta!

4 răspunsuri:
| papatukjatlekjulk a răspuns:

Cu parere de rau iti spun, din surse sigure ca sava si lazar nu mai sunt ce au fost, sunt pline de cocalari, de fitosi si pilosi, pe care ii dau banii afara din casa (asa sunt majoritatea).
Eu sunt la vianu in a 8-a si sigur voi ramane aici, chiar daca am media cam ca a ta (9. 84) trebuie sa-ti spun ca ti s-ar potrivi foarte bine, esti cam ca mine in cazul asta. Aici poti fi olimpic la orice materie, toti sunt sprijiniti, iar profesorii sunt oameni deosebiti, iar cocalari, iti spun sigur, nu am avut "norocul" sa gasesc prin liceu! Nu exagerez!
De asemenea, si programul e lejer si te poti specializa in orice materie, mai ales cei cu mate-info sunt sprijiniti, pentru ca profesorii sunt cu renume international unii dinte ei si oameni foarte intelegatori (eu stiu asta, pentru ca sunt de 4 ani aici).

In concluzie, nu te lua doar dupa media de intrare, pentru ca ea nu spune multe, dar in schimb spune multe despre pilele celorlalti, pentru ca unii ca tine, cu asemenea medie, pe merit, sunt extrem de rari.

Eventual imi spui si mie ce crezi, in legatura cu ce ti-am spus, in mesaj.
Sper ca te-am ajutat!

| costyn162 a răspuns:

Eu as alege Sf Savas.Sa sti ca am fost in aceeasi situatie ca tine dar din cauza mai multor motive printre care faptul ca eu sunt din provincie si era greu cu transportul a trebuit sa aleg un liceu mai aproape...Intr-adevar la liceu este mai lejer dar nu inseamna ca nu trebuie sa mai inveti...Invata pentru tine si demonstreaza ca se poate ajunge departe si fara a purta un nume sau fara a avea nu stiu cati bani... E nevoie de persoane care sa ii motiveze pe ceilalti...

| madagascar a răspuns:

Liceul lazar nu mai e cea fost, nu se face asa multa carte si sunt multi drogati, sava e bun am vrut sa ajung si eu acolo, da n-am avut media suficient de mare.acum depinde de tine ce vrei sa faci

| BiddySustineCampaniaTPUrevive a răspuns:

Un roman pe saptamana? Wtf? Chiar crezi ca e asa? Prieteneste, daca nu le ai ca lumea cu matematica, fizica, chimia, info, o sa te rupa mai ales la unul ca Sava. Din pacate.