| AvrilLivigne a întrebat:

La 15 ani, as putea lucra sezonier ca si chelner? sau doar de la 16 ani + acordul parintilor.

2 răspunsuri:
| condreavaly a răspuns:

Dupa parerea mea nimeni nu te va angaja la 15 ani deoarece exista niste riscuri la care te expui si la varsta aceasta nu se poate sa iti faca fisa entru protectia muncii. in acest caz directorul localului va raspunde pentru tine si daca s-ar intampla ceva doamne fereste va raspunde penal si nimeni nu se va expune la asta. ma rog daca ai cunostinte sau pe cineva din familie ai sanse dar nu mari. in rest eu iti zic sa petreci mai bine vacanta acasa sa te odihnesti. eu unul m-am putut angaja pe litoral pe post vacant dar eu fac liceul cu profil economic pe turism si alimentatie publica. este un mare avantaj. oricum daca stai aproape de litoral da o fuga pe la terase si incearca. eu asa mi-am gasit si sunt si din judetul covasna. succes

| DoctorLove a răspuns:

Pai ar trebui sa te interesezi la firma(restaurant, terasa, bar) unde ai vrea sa te angajezi.
Mergi acolo cu un prieten/prietena si intreaba un angajat de acolo, de preferat direct patronul.

Succes!