| spad3r a întrebat:

La ce varsta incepe ***pubertatea***? (la baieti)...

9 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

10-11-12 ani, depinde de fiecare baiat!

| User a răspuns:

12-14 ani.

| leonardo a răspuns:

Salut. Nu e o perioada atat de fixa - practic, poti considera inceputul pubertatii din momentul in care ti se schimba vocea sau din momentul in care incepe sa-ti creasca mustata happy.

| annna a răspuns:

10-14winking depinde de baiat

| MeMyseIf a răspuns:

"Intre varsta de 10-14 ani majoritatea baietilor si a fetelor incep sa observe anumite modificari in ceea ce priveste trupul si organismul lor, toate aceste modificari indicand instaurarea perioadei de pubertate. Ceea ce trebuie sa intelegem cu totii este faptul ca aceste schimbari incep la varste diferite si evolueaza in intervale de timp diferite in functie de tipul organismului fiecarei persoane. Asa se face ca, deci specialistii au stabilit perioada de dezvoltare a pubertatii la in intervalul de varsta de 10-14 ani, la unele persoane aceasta incepe sa se manifeste mai devreme sau dimpotriva mult mai tarziu. Aceeasi variatie poate fi observata in acelasi timp si in ceea ce priveste perioada de timp necesara finalizarii acestor modificari de natura fizica si psihica. Astfel, perioada de pubertate la fete incepe de la 7-13 ani, in vreme ce la baieti aceasta se incadreaza in intervalul 9-15 ani. In perioada de pubertate activitatea hormonala se intensifica, acesta fiind principalul motiv de declansare a modificarilor de ordin fizic si emotional."

| AnnaRawrrr a răspuns:

De la 14-15 ani

| Ruxiire a răspuns:

11-12 ani cred...

| TotEu1993 a răspuns:

Sall.Pai de la varsta de 14 ani in sus.

| Elena_4068 a răspuns:

Baietii intra in pubertate pe la varsta de 11 ani, cu un an mai tarziu decat fetele. Dar este posibil ca la unii, pubertatea sa se manifeste oricand dupa varsta de 9 ani, pana in 14 ani. Primul semn de pubertate este marirea testiculelor si subtierea si
inrosirea scrotului.