| Varrsa a întrebat:

La ce varsa incepe de obicei pubertatea la baieti, cresterea in inaltime etc? Multumesc.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pubertatea este perioada care face trecerea de la faza de copil, la cea de adolescent. Anii in care se manifesta pubertatea se suprapun la un moment dat peste anii adolescentei. La unii copii aceasta perioada se manifesta mai repede, la altii, mai tarziu. Atat la unii cat si la ceilalti, aceasta perioada este insotita de schimbari de ordin fizic si psihologic. Pubertatea este perioada cand hormonii din creierul tau transmit corpului sa inceapa/porneasca "aparatura" de procreere. La baieti, pubertatea incepe intre 10 si 13 ani si dureaza pana la varsta de 18 ani. La fete de obicei pubertatea incepe mai devreme decat la baieti, oricand intre 9 si 17 ani, cu toate ca de regula incepe in jurul varstei de 11 ani. In general, unanim acceptata ca varsta medie este cea de 12 ani la fete si de 14 ani la baieti, dar exista variatii mari de la un individ la altul: la 14 ani, unii copii au terminat in totalitate perioada pubertara, in timp ce altii au inca organe genitale imature. De asemenea, la ambele sexe, se observa o crestere in greutate: aceasta poate sa se dubleze in cursul perioadei pubertare datorita mai ales cresterii masei musculare la baieti si a masei adipoase la fete. Multa sanatate.

| DryIce a răspuns:

La mine la 11 ani a inceput pubertatea big grin si inaltimea incepe de cand te nasti tot cresti evident, si pana pe la 22 ani, la unii pana la 20 depinde de om.

Răspuns utilizator avertizat
| Sportfreak a răspuns:

Pai depinde, eu unul am inceput sa ma inalt mult (5-6 cm) de la 16 ani, si parul facial a inceput sa imi creasca pe la 17 (+ masa musculara)