| Pumba a întrebat:

La momentul actual trec printr-o perioada mai grea din viata mea de elev. Anul acesta am avut de dat examenul national la mate si la romana, cel pe care il dau copii din clasa a VIII-a si nu am luat tocmai note multumitoare. Adica la mate toata lumea se astepta sa nu iau mai mult de 4( am avut un profesor care nu ne invata nimic, venea la ora si el rezolva ceva la tabla si noi faceam ce voiam), dar la romana am c-am dat-o in bara. Sa va spun notele:7.05 la romana si 5.15 la mate. Nu va speriati. Cam toata clasa a luat note asa. Deci, problema despre care va spuneam la inceput este aceea ca parintii mei sunt foarte ingrijorati daca voi intra la liceul dorit. Nu e un liceu cu foarte mari pretentii, dar frica tot exista. Vreau sa ma duc la liceul Alexandru Ioan Cuza(din Iasi, Tatarasi). Intrebarea mea este daca credeti ca am sanse sa intru, avand in vedere ca media pe cei 4 ani de studiu este 9, 29? Nu conteaza profilul! Doar sa intru la liceu asta. Eu sper ca voi intra deoarece am auzit ca mediile de intrare la liceu vor mai scadea fata de anii precedenti. Multumesc anticipat. Dau fundita si vot!happy

Răspuns Câştigător
| RoboBaby a răspuns:

Trebuia sa va dea de la scoala pe la inceputul lui mai Ghidul Candidatului, un fel de brosura cu toate liceele din judetul tau. Si astfel iti cam dai seama unde intri cu media ta. Daca nu l-ai primit, poti sa intri pe IPJ si scrii si prescurtarea judetului tau. De exemplu IPJ PH. Daca l-ai primit la scoala inseamna ca poti sa te orientezi dupa medie. Bafta si sa intri la liceul dorit!