| ralucaralu a întrebat:

M-am apucat sa fac dintr-o culegere exercitii la romana, dar nu gasesc raspunsul la ceva. Spune sa construiesc o fraza in care propozitia predicativa sa fie asezata dupa regenta si una in care propozitia predicativa sa fie asezata inaintea regentei...acest exercitiu este inaintea lectiei pe care o vom face la scoala...si vreau sa fiu pregatita cand vom ajunge acolo.

4 răspunsuri:
| ralucaralu explică:

Draga steff.asta nu e tema.pentru voi tot ce exercitiu e tema? pai atunci va inselati...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adjectiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea tu esti tocilara mai lasa tu scoala si distreazate pana mai poti can 2012 ii sfarsitul lumii ai doi ani la dispozitie

| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
In primul rand regulile site-ului interzic rezolvarea temelor pe net si in mod normal tu ai trebui penalizata. Sper ca se va intampla sincer!
Ca un sfat, arunca un ochi pe lectia ce urmeaza sa o faci si apoi fa propozitiile.
Pa pa si Bafta!