| GunsRoses a întrebat:

Ma poate lamuri si pe mine cineva? Care este diferenta intre "fluorescent" si "fosforescent"?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fluorescența diferă de fosforescență prin durata în care se emite lumină și, eventual, prin procesul prin care se produce dezexcitarea atomului( la fluorencență tranzițiile electronilor de pe un strat energetic superior pe unul inferior, astfel femonenul luminos este mai indelungat). Raspunsul nu-mi apartine. L-am luat de pe Wikipedia.

| eL3cTr0 a răspuns:

Soarele emite lumina ultravioleta de UVA, UVB si UVC.
Lampa fluorescenta ultravioleta fara strat fosforescent emit o lumina UV cu lumgime de unda ce poate atinge maxim 254 nm.
DAca se adauga un strat fosforescent acestea pot emite lumina UVA, UVB.