| xpiccea a întrebat:

Ma puteti ajuta? In clasa a3a am cunoscut o fata pe nume denisa suntem prietene cele mai bune de atunci iar acum suntem clasa a7a avem impreuna 5 anii de prietenie foarte buna am avut surprize neplacute dar le-am rezolvat repede Multi copii erau invidiosi pe prietenia noastra si acesta este motivul certarii noastre
Ei ii place de un baiat din clasa a6a iar la inceput in decembrie insfarsit a reusit datorita mie sa fie cu el Revelionu l-am facut impreuna si am aflat ca suntem verisoare de gradul al3-lea iar inainte sa iesim afara vara lui denisa a sunat-o din italia sa ii sp La multi ani Eu vorbeam cu mama ei si cu sora ei iar vara ei a intrebat cine vorbeste si ea i'a spus ca vorbeste andra[eu] iar ea spu aaa andra, si i-a spus ca ma saluta eu am salutato si i-am urat La multi ani, apoi a2a zi dupa ce ajung acasa vad pe hi5 niste comuri foarte urate de la vara ei eu nu i-am spus nimic de comuri. pe 4 ianuarie denisa si cu baiatul acela sau revazut iar eu am aflat ca baiatul acela nu o mai place si ca ma place pe mine. Eu nu vroiam sa ii zic deoarece stiam ca il iubeste foarte mult si stiu ca ar fi foarte ranita, a2a zi imi spuna baiatul acela intr-o seara ca s-a despartit de ea, eu am zis sa o las pe denisa sa imi spuna desi era pe mess m-a intrebat ce fac si am vorbit dar nu despre asta, am zis sa o las pe ea sa imi spuna. A2a zi la scoala imi spune ce s-a intamplat, apoi am observat ca nu ma mai baga inseamna si ca se indeparteaza de mine. Ajung acasa imi deschid hi5 si vad alte comuri la feel de rautacioase, si eu pana la urma ii raspund zicandui ca eu si denisa neam certa si ca nu mai suntem cele mai bune prietene, si ii zic ca daca nu ii place de mine hi5 meu si pozele mele sa nu imi mai lase comuri cea ce este norma, apoi ii zic ca nu imi vine sa cred ca sunt un gen de vara cu un animal tampit[vara lui denisa] mai tarziu observ alte 2 comuri zicandu-mi ca ea asta astepta sa o urasc pentru ca ea si cu denisa ma urau de la inceput de cand ma cunosc[iar vara ei nu ma cunoaste] si ca denisa nu a fost niciodata prietena mea cea ma buna, nici macar prietena si ca doar se folosea de mine sa stie tot ce se intampla cu baiatul acela, de cine ii place sau chesti de genu asta, va ea nu a avut si nu va avea decat o singura prietena cea mai buna [ea], si ca de abia asteapta sa auda ca am fauto pe vara ei animal tampit.
Intru pe mess si denisa ma intreaba de ce am facut-o animal tampit, i-am explicat ca nu pe ea am facut-o si ca am facut-o pe vara ei, iar ea nu ma credea, apoi mi-a trimis toata conversatia de a vorbit denisa cu vara ei
Iar vara ei o mintea ingrozitor despre mine, ca cica o barfesc pe denisa ca nu am fost niciodata prietena ei cea mai buna ca m-am folosit de ea.
Ea nu ma credea o credea tot pe vara ei cea mincinuasa, iar noi am hotarat sa nu mai fim prietene iar eu ca sa ma razbun am acceptat propunerea facuta de baiatul acela si acum sunt impreuna cu el. acum nici nu ne bagam inseama eu si cu denisa putem spune ca ne uram
Iar eu nu pot sa cred ca timp de 5 ani de zile am avut langa mine o tradatoare si nu o prietena, iar ea imi zice ca ar trebui sa o intreb pe ea daca e adevarat ce a zis vara ei, nu sa o cred[ea era foarte geluasa]
Eu incer sa imi gasesc o prietena foarte buna, mi-am gasit o fata dar nu pot avea incredere totala cum aveam in denisa
Pentru mine denisa era mai mult decat o sora mult mai mult
Eu vreau sa fim din nou prietene, eu sun genu care pune la suflat si nu uita ce s-a intamplat in trecut, dar ea este genul car pune la suflet dar ii trce repede
Cand imi amintesc toate momentele din trecut si ca aceasta prietenie a durat 5 ani de zile iar acum sa sfarsit dincauza unei feta foarte geluasa si micninoasa ma intristez atat de rau si imi vine sa plang si cand ma mai gandesc ca ea nu se gandeste la asta si ca nu o sa imi gasesc o prietena asa cum era ea si ca nu o sa o pot avea din nou ma face sa ma simt atat de raucryingcryingcrying(((((((
Ce imi puteti spune sa fac. Cum sa o fac din nou sa fie prietena mea stiind ca nu am nici o sansa. Si ce decizie trebuie sa iau in privinta ei?
Multumesc. sper sa ma ajutati si sa intelegeti prin ceea ce trec eu

Răspuns Câştigător
| DianaLostInDreams a răspuns:

Any, eu cred ca o sa se rezolve in scurt timp. Pun pariu ca si prietenei tale ii e greu si ii pare rau desi nu vrea sa recunoasca. O sa isi dea seama de greseala ei, desi nu va vrea sa recunoasca.Cat despre verisoara ei, nu mai zic nimic, poate nici ea nu isi da seama cat rau face.Asa eram si eu pe a 7-a, m-am certat cu pr mei mai rau de atat pentru niste motive banale, dar asa am invatat sa fim mai uniti, chiar daca acum ne vedem mai rar.

8 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

O Doamne.cat ai scris.Se vede ca tii la Denisa.Nu trebuia sa o asculte pe varasa, a aruncat la gunoi o prietenie de 5 ani.Asta a fost decizia ei.Si a mai fost si baiatul ala.sa stii ca prietenie cu forta nu se poate!

| juniper a răspuns:

Uau vara aia trebuie sa primeasca o lectie, vai ce i-as face daca mi-ar face asta, tu incearca sa te impaci cu denisa si sa-i spui exact ce s-a intamplat de la inceput, se pare ca vara lui Denisa nu suporta competitia. Nu lasa un baiat sa va desparta.

| me_3408 a răspuns:

Imi pare foarte rau sad. Eu zic ca ar trebui sa ii zici sau ceva de genu... Daca nu mai vrea, ar trebui sa treci peste asta.Adica si eu am ascultat ce a zis o fata ca prietena mea ma foloseste si ca ma barfeste si eu ca o proasta am ascultato. Dar mi-am dat seama ca ma mintit si am rugat-o sa ma ierte ca am fost o proasta si ca nu voi mai face asa ceva, si ma iertat. Poate si tie ti se intampla asa.Iti urez mult noroc kiss sa ma anunti si pe mine daca se rezolva sau ce se mai intampla. kiss

| me_3408 a răspuns:

Mi sa sters putin din raspuns. Sa ii zici > sau ceva de genul (atat mi sa sters happy )

| DianaLostInDreams a răspuns:

Si scuze de greseli, nu am mai apucat sa editez. Sper ca intelegi ce am vrut sa zic. Te pup.

| xpiccea explică:

Multumes...eu o sa incer sa vorbesc cu ea si o sa ii spun ca imi plare rau ca am ascultato pe vara ei si nu pe ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai scris mult si prost...trebuia sa descifrez fiecare fraza, si imi este cam greu. Tot ce am inteles este ca te ignora din ciuda ca fostului ei prieten ii place de tine... In primul rand, la varsta asta nu ai cum sa iubesti, sentimentul pe care il are acum se accentueaza datorita faptului ca o face pe victima, si tu la fel! Nu lasati baietii sa va strice prietenia, si explica-i si ei chestia asta happy.

| ketrin a răspuns:

Pai eu am patit la fel,dar acum suntem foarte bune prietene, trebuie sa discuti cu ea, iar daca asta nu merge atunci cere ajutorul altora, si dai de inteles ca tii foarte mult la ea, dar daca totusi nu reusesti incearca sa traiesti cu aceasta problema.Va fi greu dar cu timpul o sa-ti treaca.