| frumykaeu a întrebat:

Ma scuzati? dar la ce varsta vine ciclul? mi'e inca nu mi-a venit, am 9 ani si mi-au crescut decat >sanii:". pe la 7 ani s-a intamplat, si as vrea sa stiu la ce varsta v-au crescut voua sanii si la ce varsta va venit ciclul? fundita!big grin

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani. Daca ti se pare ca este ceva in neregula cu organismul tau, nu ezita sa te consulti cu medicul de familie pentru a fi sigura ca totul este ok.

13 răspunsuri:
| Dina a răspuns:

Cred ca la unele incepe la 11, la altele la 12, 13, 14,15,16

| Andya a răspuns:

Toți suntem diferițistraight face...
Mie de exemplu mi-a venit acum 1 ziwinking
Nu fi asa de nerăbdătoare, tu ești încă mica și nu`i o bucurie straight face

| TheTruthBeneathTheRose a răspuns:

Tu esti foarte mica iar ca ti-au crescut sanii inseamna ca incepi sa te dezvolti dar inca nu esti in perioada de pubertate! Eu am 12 ani si mie mi-au crescut sanii dar nu mi-a venit ciclu! Ciclu trebuie sa vina pe la 11 12131415 ani, deci nu te speria! fundita? puppy dog eyes

| oliviaaa a răspuns:

Ciclul vine intre virsta de 12-13ani,dar sinii mie au inceput sa-mi creasca de la 8 ani ceea ce e ciudat e c a mie au inceput sinii sa-mi creasca la 8 ani dar sora mea are 10 ani si nici nu a inceput

| Bi3 a răspuns:

Stai linistita. Ciclul poate sa iti vina oricand. Si la 10 si la 12 si la 16 chiar. Sanii incep sa creasca dar nu au nici o influenta asupra ciclului. Nu te panica. mie de ex. mi.au cresc. sanii pe la 8-9 ani. iar la 13 ani mi.a venit ciclu

| Anonima568 a răspuns:

Depinde de fiecare organism, poate sa iti vina si acum, poate si mai tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, ciclul menstrual nu apare la o anumita varsta. Poate aparea la 9 ani sau la 14 ani sau chiar 16 ani, depinde de gradul de maturitate al organismului. La fel si cresterea sanilor Fiind de genul masculin, nu iti pot raspunde la ultimele doua intrebari, insa sper ca te-am lamurit cate putin. Iti doresc o dezvoltare armonioasa si multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciclu menstrual apare apare din ce in ce mai repede deseori la varsta de 10 ani.Dar media se situeaza in jurul varstei de 13 ani, dar poate aparea si la 14 si la 16 ani depinde de gradul de maturitate a organismului.

| JustAGirl333 a răspuns:

| AndreeaIonela29 a răspuns:

O să-ți explic. Tu ești încă micuță, iar faptul că încep să-ți crească sânii, nu este altceva decât faptul că începi să te dezvolți ca oricare altă persoană. Nu ești mai cu moț, fără supărare. Există și unele semne care-ți pot arăta că o să-ți vină și ascultă-mă nu glumesc.
1. Creșterea părului pubian.
2. Creșterea părului subraț.
3. Creșterea sânilor, dar o mărime mai mare. Adică să poți purta sutien. Sânii să fie măcar cât cea mai mică mărime a sutienului.
4. Scurgerile vaginale- acestea încep de la vârsta de 11 ani până la 14 ani.

Pe înțelesul tău, scurgerile vaginale, înseamnă ori pete de sânge de pe lenjerie ori pete de scurgeri albe, adică substanța aceea albă și lipicioasă de pe slip. nu te îngrijora! Mie mi-a venit la 10 ani.Dar organismul meu era foarte pregătit. Deci tu vezi-ți de copilărie. Că ciclul nu este așa de plăcut precum crezi. Într-adevăr este ceva uluitor pentru femei căci încep să se dezvolte și să li se mărească șoldurile. Dar crede-mă ai tot dreptul la o copilărie și apropo baftă! Pentru orice probleme sau dureri de burtă/spate, să te duci la ginecolog pentru a-ți da orice informație, sau chiar mai bine spune-i mamei tale. Ea este singura care a trecur prin asemenea experiențe. Dacă te doare burta rău și faci febră în jur de o săptămână s-ar putea să-ți vină. Acestea se numesc crampe abdominale. Curajwinking si mult noroc la școală. De ciclu vei fi peste 1-2-3-4-5-6 sau chiar 10 ani. Succes!:X pah o zi bună scumpo. Și nu îți fă grijulii.

| FyZz a răspuns:

Cred ca la ultima intrebare te pot ajuta eu.Sanii iti tot dp organismul tau. Daca esti mai dezvolta, iti vor creste mai repede si ciclu ar putea sa vina mai repede. Astea sunt semne ca devi matura.Stiu ca sunt baiat dar stiu de la sora ma tongue

| pcornelia18 a răspuns:

La 10 ani si sani pe la 8 sau noua da lasa ca mai ai vreme

| 181299 a răspuns:

La unii vine ciclul mai repede iar la unii mai incet. Inainte sa iti vina ciclul trebuie sa iti creasca par in mai multe parti ale corpului, sa cresti putin mai mult decat de obicei, sa iti creasca sanii si sa te dezvolti in anumite parti ale corpului mai ales soldurile. Oricum nu-l astepta asa de nerabdatoare pentru ca nu e asa placut cum crezi.