| coolgirl97 a întrebat:

Ma simt banal...help
mi s-au adunat multe si imi vine sa mor imi vine sa urlu de suparare totul a inceput cu note proaste la geometrie dar parintii nu ma inteleg ca nu imi place materia si ca nu o inteleg si in fiecare zi imi da ex prietena mea cea mai buna care e bogata si face meditatii non stop si taicaso ii inginer si el o ajuta la mate ma simt un nimic si ca si cum nimeni nu ma iubeste

a doua problema m-am tuns parul era bolnav si am renuntat la 5 cm pentru ca ajungeam cheala firul s-a despicat pana la jum arat oribil desi toti imi spun ca imi sta bine eu ma cred urata imi placea fostul meu par am plans o zi intreaga spunand ca mai bine raman cheala decat asa...

a treia problema am in clasa colegi neintelegatori din 23 debea cu 6 pot vb restul isi bat joc de tot ai de orice lucru banal simt ca eu sunt de vina nu ei simt ca sunt asa cum spun ei desi ei fac asa cu toti sunt descumpanita nimeni nu ma incurajeaza toti ma critica si imi fac discursuri

nu stiu in momentu asta ascult muzica trista...

a treia problema
imi pl de 2 baieti... unul blond ochi verzi si unul saten ochi albastrii...nu stiu ii plac pe amandoi am ajuns in culmea disperarii cel cu ochii albastri nu stie ca il plac dar celalalt ma place de doi ani nu stiu simt ca mai bine ma arunc de la etaj

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa le luam pe rand. Prima problema, am avut-o si eu acum cativa ani si te inteleg. Doar ca diferenta dintre noi doua este ca tu o iei prea in serios,iar eu am luat-o cu mai multa indiferenta. Daca parintii iti reproseaza aceste note mici,nu inseamna ca ei nu te iubesc.Ia invers situatia: ei te iubesc,tocmai pentru ca isi fac griji de acele note, isi fac griji pentru tine. Daca erau nepasatori, atunci era alta situatie.Incearca sa lasi intr-o zi toate lucrurile deoparte si sa iei un caiet de geometrie in fata.Fa niste exercitii sau intreaba pe cineva care crezi ca stie. Incet incet vei intelege,te asigur. Mergi pe principiul: daca ceilalti pot intelege,eu de ce n-as putea? Trebuie doar sa vrei.
In legatura cu a doua problema,este ceva trecator. Stai linistita, parul va creste. Nu esti singura care s-a tuns si nu-i place cum ii sta.Am patit si eu asta si inca o mie de fete, te asigur. Doar ca tu te consumi prea mult din lucruri marunte.Nu vei sta asa pe vecie, trebuie doar sa astepti sa creasca.Rabdare.
Prin a treia problema nu treci numai tu. Trec foarte multi adolescenti care nu se simt in largul lor in colectivul clasei.Incearca sa mergi pe calitate, nu cantitate.Din acel colectiv tu sa te apropii de colegii care simti ca merita. Apropie-te de cei cu care crezi ca te-ai putea intelege.Te critica.Si? Lasa-i in pace. Tu stii cum esti si nu ai nevoie de incurajarile lor. Capul sus, nu te astepta sa te incurajeze toata lumea.Cainii latra, ursul trece. nu-i baga in seama.
A patra problema...fa ce simti. Nu iti pot spune ce sa faci in situatia asta, ci ar trebui sa te gandesti tu cu cine te simti mai bine.De al doilea ai spus ca stii ca te place. Deci deja mi se pare cu un pas in fata celuilalt. Iti vei da seama care merita mai mult din faptele lor.
Nu, nu e bine sa te arunci de la etaj. Astea nu mi se par probleme atat de grave, ci doar niste chestii trecatoare carora tu le acorzi o importanta majora. Traieste-ti viata si nu sta sa-ti plangi singura de mila. Bafta!

4 răspunsuri:
| Muflă a răspuns:

Gândeşte-te că totul o să treacă. În liceu nu se mai face aşa multă geometrie, părul o să crească şi acei 6 oameni sunt destul. Nu trebuie' să mulţumeşti pe toată lumea, trebuie' să fii tu happy în pielea ta şi să-nveţi să faci haz de necaz...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine sa vorbesti cu cineva care sa te inteleaga nu sa te invinovateasca, esti putin emo kidhee hee scuze ca fac glume dar nu trebuie sa pui totul la suflet deoarece te afecteaza enorm; incearca sa stai cu persoanele care te suportawinkingnu te izola ca faci mai rau si nu mai asculta muzica trista pentru ca la fel inrautatesti situatia Sper ca ti-am fost de ajutor:p

| tencurci a răspuns:

Te gandesti prea mult la prostii, pui la suflet orice ****, ceea ce nu este bine. Incearca sa te uiti in oglinda si sa iti spui de 3 ori pe zi, ca esti frumoasa. Dupa scris pari a fi o fetita mica, 12-14ani. Ai timp sa cresti si sa te iubesti si cu baieti cu ochii albastri si sateni si ce mai vrei. Linistestete, mananca multa inghetata, ai grija sa nu te ingrasi totusi si mult succes :*

| Alinutz_Alin_1994 a răspuns:

UNU daca ai o firzura noua asta e nu-i mare branza eu aratam ca o gorila cu marul meu si nici macar nu-l pot pietana ca se rupe peria sau pieptenu
Doi ai note proaste incearca sa le explici parintilor in fiecare zi si o sa te inteleaga
TREI sunei celui care te place ce simti si renunta la celalt