| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt trist, desi n-am motive intemeiate...
Am parinti de treaba, sunt respectuosi cu mine si eu cu ei... problema ar fi ca am 15 ani si ma simt cam singur pe lume chiar daca ai mei ma sustin.

N-am avut prietena nicio data, in schimb pe plan material sunt realizat suta la mie... am tot ce-mi doresc: de la haine la playstation, televizor de 1metru, bani de cheltuiala, laptop, caculator... si parca tot nu ma simt in sinea mea fericit.

Ma simt de parca as inebuni uneori, ascund melodii triste si plang fara motiv, de la ce ar putea sa fie?
Uneori ma gandesc ca n-am curajul sa ma bag in seama cu fetele, ca n-am avut prietena si ma ia plansul si mai tare.
Nu e vorba ca ma grabesc sau ceva... dar pur si simplu ma coplesesc gandurile astea, nu vreau sex sau altceva.

Sunt un ciudat, la scoala si cu prietenii ma comport normal, chiar rad cu ei si sunt vesel, dar acasa ma apuca tristetea din N motive.

Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Ai tot ce îți dorești și totuși nu ești fericit. Știi de ce? Pentru că fericirea nu depinde de niște chestii materiale, nu depinde de alte persoane. Depinde doar de tine!
Ești un ciudat, un nimeni, un alt individ inutil pe această planetă. Sunt sigură că nu asta voiai să auzi, vrei sfaturi, răspunsuri bune, frumoase. Lumea nu e frumoasă, însă o poți face să fie!
Ești trist pentru că nu ai avut o prietenă? Ce te reține să-ți faci? Frica de a fi respins?
Te urăști? Nu te simți sigur pe tine? Te simți nefolositor? Te simți inutil în această lume?
Și totuși eu îți spun să lupți. Pentru tine, pentru fericirea ta, pentru viața ta!
Încearcă să vezi lucrurile dintr-un unghi favorabil ție, pozitiv!

6 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Fă-ţi prieteni cât mai mulţi şi te vei simţi în siguranţă. Eşti o fire mai sensibilă probabil, deşi chiar nu e motiv să te vaieţi că n-ai prietenă.

| William a răspuns:

Stiu ce te face sa fii trist dar daca iti spun s-ar putea sa nu ma crezi sau sa zici ca nu-s normal. Daca reusesti sa intelgi ca sunt oameni care au mai putin ca tine s-ar putea sa iti dai seama ca nu ai motive sa fii trist. Faptul ca ai bani o sa atraga multi prieteni falsi, evita-i.

| Dippa a răspuns:

Încearcă să îţi faci câţi mai mulţi prieteni.De ce spui că eşti ciudat?laughingNu cred că eşti singurul care face asta. Apucă-te de un sport, ieşi mai des afară, cu prietenii, si nu mai asculta muzică tristă, pentru că nu ajută deloc.Toţi avem momente din astea, sau cel puţin majoritatea.
Dacă nu merge nimic de mai sus, cel mai ok ar fi să discuţi cu un psiholog.

| Asiris23 a răspuns:

Okei, vreau sa ma asculti cu atentie. happy
Deci, eu am 13 ani. Hai sa le luam pe rand. Nu ar trebui sa fii asa trist. Deci, pe lumea asta exista milioane si milioane de copii de varsta ta, mai mici si mai mari care nu au apa de baut. Intelegi? Ei beau apa luata din lac, beau din balti, mananca gandaci. Pur si simplu sunt oameni care au o viata murdara si foarte trista. Tu ai parinti buni, ai situatie financiara din cate inteleg. Prieteni vor fi mereu, incearca sa fii linistit si sa te distrezi cu prietenii.
Cauta sa iti faci fiecare moment din viata cat mai frumos. Viata e scurta.
Eu am 13 ani si cunosc suferința foarte bine. Tata de dinainte sa ma nasc se imbata, o batea pe mama, ne dadea afara din casa. Acum au divortat, eu stau la amandoi. Si e foarte greu. Mama are probleme imense cu banii, desi ea canta in america acum ceva timp, adica. Are haine versace, armani, ceas rolex, am tot ce imi doresc. *cu limita*. Si ii sunt foarte recunoscator lui Dumnezeu ca m-a ajutat sa trec peste momentele grele. Am o sora de 25 de ani care naste in cateva zile. Fara ea nu stiu ce faceam in viata asta. Ea a fost sprijinul meu. Am niste prieteni care probabil vei crede ca exagerez, dar ii iubesc. Sunt langa mine mereu. Adica ma inteleg in unele situatii. Eu am avut primul sarut, am avut o prietena. Nu fii trist din cauza acestui lucru, cand vei cunoaste pe cineva special, vei fi pregatit si pentru sarut, si de"zgâlțâială prin pat " laughing) Toate la timpul lor frate. Daca ti-o tragi la 14 ani ai de suferit la capitolul sanatate. Esti foarte bine acum. Si gandeste-te ca sunt oameni care sufera mult mai mult ca tine, din toate motivele existente. Sper ca te-am ajutat. Funda te rog? happy

| BiaBybbyBia a răspuns:

Pai incearca sa iti faci muulti prieteni. Cu prietenii iesi la suc, la film, si ai sa vezi ca poate prin prietenii tai gasesti si o fata. Ca sa fii cu o fata trebuie sa ii oferi atentie, sa nu te porti urat cu ea. Daca iti place de o fata, invit-o la un suc sau ceva de genu. Nu incepe sa ii spui ca,, Esti frumoasa, te plac,, si chestii de asta ca nu o sa meraga. O relatie se formeaza usor. Sper ca te-am ajutat.

| Iustina2345 a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa-ti apun ca banii nu aduc fericirea si eu il consider un lucru adevarat chiar daca si eu traiesc bine si am o situatie materiala buna. Serios tu trebuie sa gasesti fericirea in altceva. In al doilea rand, nu e ca si cum ai avea 35 de ani si ai fi burlac... Serios acum. Eu am 15 ani si n-am avut decat un singur iubit, pentru ca efectiv oricat de mult as fi vrut sa incerc si cu altcineva nu am putut fiindca eu chiar l-am iubit si mie nu mi se pare normal sa fii cu cineva doar de dragul de a fi. Vreau sa-ti spun si tie ca nu trebuie sa fii atat de trist pentru asta va veni timpul, stiu ca asteptarea este foarte grea, dar chiar vei avea ocazia sa fii cu cineva. Sau nu stiu, mai incearca si tu sa te bagi in seama la niste fete, nu e chiar asa greu si daca le spui doua cuvinte frumoase indata le vezi ca nu mai pot laughing. Avand in vedere ca ai posibilitati materiale, nu cred ca e asa de greu sa fii ingrijit si sa arati bine, de aici vine frumusetea exterioara, pe cand la frumusetea exterioara trebuie sa fii tu insuti. Mergi la psiholog. Si asculta-ma psihologul NU este pentru oameni nebuni (am subliniat asta pentru ca multi confunda aceste termen cu psihiatru). Eu de multe ori am vrut sa merg, nu pentru ca aveam o stare chiar foarte naspa, dar aveam nevoie de niste sfaturi care probabil m-ar fi ajutat mult. Nu esti ciudat mai, asta e ca un fel de criza a varstei, eu asa o consider pentru ca sunt de aceeasi varsta si am si eu anumite lucruri ale mele. Acum vreau sa iti mai spun un singur lucru, nu uita sa te rogi da Dumnezeu, el este singurul care este mereu langa tine, care nu pleaca niciodata si care te va ajuta mereu daca continui sa te rogi la El.