| ѕΣЯJ χd a întrebat:

Maine dau testul pentru engleza intensiv si m-ar interesa sa aflu de la cineva care l-a mai dat cam in ce consta subiectele?
Am vazut un subiect cu 5 exercitii si un subiect su 2 exercitii si o compunere...
Care ar fi bun?
Si la proba orala te pune sa te prezint...adica ma refer la adresa, etc.
Dau fundita!batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| Maria_1984 a răspuns:

Nu! La proba scrisa or sa fie mai multe exercitii de gramatica si o compunere! La proba orala, desi nu dau examen pentru bilingv, ci o sa dau o proba pentru engleza intensiv cand o sa incep anul, am primit niste modele de la profa mea de engleza din generala! Asadar, subiectul consta intr'un text micut de vreo 10-20 de randuri cu o anumita tema! Trebuie sa'l citesti si sa'l traduci(cred) dupa care ai 4 intrebari la care trebuie sa raspunzi! Prima intrebare se refera la tema textului pe care trebuie sa o precizezi, a doua practic se refera la intriga, adica trebuie sa precizezi cauza care declanseaza actiunea, dar depinde si de fiecare text! Intrebarea a3a poate fi orice din text, iar intrebarea a4a iti cere sa argumentezi anumite situatii spre exemplu, in functie de text, poti sa ai "do you think pets are toys? Give arguments to support your opinion" sau "Do you think that the car is the ideal means of transport? Give arguments to suport your opinion" sau "What are the advantages and disadvantages of having a mobile phone? Give...(idem)!
Cam asa sunt la oral! Nu mi se pare foarte greu! Daca ai o baza solida de cunostinte din generala nu ai de ce sa nu te descurci! Si oricum nota minima de trecere e 6, deci ai toate sansele sa iei cel putin 6 si la oral si la scris!
Bafta maine!:*

2 răspunsuri:
| ѕΣЯJ χd explică:

Multumesc mult! :*

| oxana_1995 a răspuns:

Daca nu iau testul ce se intampla:-s