| anonim_4396 a întrebat:

Mama ma obliga sa fac ore de matematica și eu nu vreau.La școală profesorul mai lipsește de asta ma pune sa fac ore. Înțeleg ca e spre binele meu dar m-am saturat. Imi da multe teme și mai am de învăț și mai am teme de la școală. Am încercat de 100 de ori sa o conving dar nimic. Din lecțiile care mi le arata le-am mai făcut și la școală unele doar le fac aiurea de 2 ori.Stau la ora si-i fac temele pentru ca ma obliga. M-am saturat dacă stau la ora cu forța și nu ma interesează ce zice consider ca stau pe degeaba. I-am sugerat sa ma lase sa fac exercitii și sa învăț lecti de pe aplicatii sau Youtube dar nu vrea, măcar asa as fi făcut câte o lecție în fiecare zi și exercitii după programul meu și as fi făcut ce lecție as fi vrut și multe alte avantaje. Ce sa fac sa o conving sa renunțăm la ore? Chiar nu mai știu. Am crezut ca dacă ii zic ca îmi dau mai mult interesul la școală și fac exercitii și lectii de pe YouTube și aplicatii dar nu. Va rog ajutați-mă! Vreau doar sa nu mai fac ore de mate

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa fac ore de matematica și eu nu vreau... Înțeleg ca e spre binele meu dr m-am saturat...Va rog ajutați-mă! "

ok, să te ajutăm ce: să devii un ratat? să abandonezi școala? sau ce?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, daca un parinte zice si face asta... cum sa te impotrivesti? Spune-i iar, arata-i ca nu iti trebuie acele ore si asa poate o sa se razgandeasca. Daca o sa ii arati ca stii nu ar mai trebui sa se gandeasca la ore suplimentare.

| Andreeush a răspuns:

Dacă știi că e spre binele tău de ce vrei să renunți?

| SlayFancxz a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie timp de 3 ani si din propria experienta iti zic ca nu prea ai ce face. daca esti pe profil real sau vrei sa urmezi un profil real te ar ajuta(in cazul in care nu intelegi matematica). dupa parerea mea trebuie sa lasi de la tine pentru ca orice ai face nu o sa iasa ok.fi puternica si aia e, poate o sa te ajute in viitor.Succes❤️

| DinosaurParty a răspuns:

Iti recomand sa o vorbesti cu ea si sa te duci la un consilier de familie ca sa rezolvati problema impreuna mama ta sigur iti vrea doar binele si ar trebui sa incerci sa te concentrezi la ore