| Fisstic a întrebat:

Mara are 15 baloane rosii si albastre. cate baloane ii raman daca sparge 4. Din ele cate pot fi rosii si cate albastre? cum se rezolva? am nevoie urgent de rezolvare

Răspuns Câştigător
| FlashXLight a răspuns:

laughing Pai, sa presupunem ca sunt jumate din fiecare. 15:2=7.5 deci, din 15, spargem patru si apoi impartim la 2: (15-4):2= 11:2 = 5.5
Scrie cum ti-am scris eu si ai un 10!
Funda? :X

3 răspunsuri:
| FlashXLight a răspuns:

E problema de probabilitate. Succes!

| allllll a răspuns:

Pai eu ma gandesc ca merge prin incercari...adica 15-4=11 si din 11 1, 2, 3,4,5,6,7,8,9,10 sau 11 baloane rosii sau 1, 2, 3,4,5,6,7,8,9,10 sau 11 albastre.nu stiu.noi am invatat si acest gen de probleme.

| alexandrasavin a răspuns:

Mai daca a spart 4 ramane cu 11... 11:2=5,5 asta-i rezulatatul