| sorana2998 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia mai mult de 10 zile. Ciclul menstrual il am dereglat de la dezvirginare, care a fost in iarna.Contact sexual am avut doar protejat, am de ce sa imi fac griji?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Functionarea defectuoasa a glandele hormonale responsabile de producerea celor 2 hormonilor feminini estrogen si progesteron care coordoneaza intregul mecanism de reproducere va influenta decisiv numarul zilelor fiecarui ciclu menstrual si implicit si momentul de pornire a menstruatiei. Functionare defectuoasa a acestor glande endocrine, influenteaza producerea ovulatiei si implicit si momentul producerii menstruatiei. In cazul tau este vorba de niste dereglari hormonale care dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini amintiti si acest lucru determina ca ciclul tau menstrual sa fie unul neregulat, in care imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual poate sa difere chiar foarte mult intre ele. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal atat ciclul menstrual de 21 de zile (cel mai scurt), cat si cel de 35-42 de zile sau unul si mai lung cu un numar de zile imposibil de prezis. Deoarece toate raporturile sexuale au fost protejate posibilitatea de a se forma o sarcina se poate exclude. In cazul ciclului menstrual neregulat, doar in situatia in care menstruatia nu se produce nici dupa 2-3 luni se poate considera ca dereglarea hormonala este mult prea severa si consultatia ginecologica devine obligatorie. Multa sanatate!

1 răspuns:
| KaraSiAtat a răspuns:

Cs:Go Connect:
CNA.INDUNGI.RO = 93.119.24.143:27015
JBGO.INDUNGI.RO = 93.119.24.65:27015