| NoChanceForUs a întrebat:

"N-ai carte n-ai parte." Corect dar nu se aplica in scoli.Indemnul "du-te la scoala ca sa inveti carte" devine fumat.Si ce anume "carte" sa inveti? Adica nu ar trebui sa inveti ceva util? Trebuie sa ti se bage cu forta in cap o gramada de lucruri care nu prezinta interes? In scoala esti invatat metoda memorarii papagal. Putini profesorii care isi dau interes pentru elevi si le explica pe inteles.De obicei in scolile noastre ne petrecem 6-7 ore/zi invatand lucruri inutile.La ce ai nevoie de muzica la scoala daca tu vrei sa te faci avocat? La ce ai nevoie de religie care sa-ti strice media cand tu te vrei medic? La ce bun desenul si toate materiile nefolositoare? Ar trebui sa alegem ce vrem sa invatam sau macar sa fim ajutati sa ne decidem. Iar la romana nici nu mai vorbesc cum suntem pusi sa scriem bazaconii despre carti care nu ne plac pentru ca sunt cu tarani si omoruri si furturi.Profilurile sunt cu un scop.Nu sa faci toate materiile inutile. Iar notele luate pe ochi frumosi sau invatat papagal pentru o nota ca apoi peste 3 zile sa uiti sunt iar la putere. Voi ce nemultumiri aveti legate de scoala?

12 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

În perioada cand esti elev sigur ai multe intrebari fara raspuns, dar in momentul cand ai iesit de pe bancile scolii si te te lovesti de anumite probleme pe care le-ai ignorat in scoala atunci revii si te pui la punct cu aceste problemele. Este adevarat sunt multe lucruri care nu iti ajuta sau iti ajuta foarte putin dar toate disciplinele sunt construite pentru a pleca din scoala cu un bagaj de cunostinte generale care te poate ajuta in viata.As pute sa-ti dau un exemplu la ce-mi folseste mie cunoasterea tabelului lui Mendeleev de la chimie unde aveam un profesor care nu concepea sa nu-l stim pe derost.Dar sa revenim trebuie sa mergem la scoala pentru a avea minimul de cunostinte pentru a ne discurca in viata.

| NoChanceForUs explică:

Pai chimia,fizica,anatomia,matematica, engleza si restul optionalelor sunt de acord, dar nu ai nevoie de lucruri inutile cum ar fi alte materii.

| NoChanceForUs explică:

Pai orice prost este filozof(pseudofilozofi), restul deja au habar.

| NoChanceForUs explică:

Dar noi astia mici ramanem sa ne zbatem in supa asta cu papagali, termite si tirani dadatori de teme inutile si ne zbatem in incercarea de a ne salva carierele planuite mentinandu-ne cu media pe linia de plutire.Si @Roxa,formulele gen "e zob, trebuie schimbat complet" sunt reforme care oricum nu vor ajunge nicaieri niciodata, nu-ti bate capul tu schimbarea modului de viata.Gandeste-te ca ne-a luat 2111 ani de evolutie de la Burebista incoace ca sa ajungem asa.Omul se acomodeaza destul de repede, dar cand cresti si mori intr-un fel, nu te acomodezi deloc.Deci fara reforme, aici sunt doar nemultumiri.

| NoChanceForUs explică:

Nu,reformele viitoare vor fi din ce in ce mai stupide si mai inutile. Ultima generatie de oameni cu cap sunt cei de 30 de ani.Din pacate noi aducem cu noi "emo-kids" hi5 si facebook.S-a cam terminat cu asta.Si ce educatie sa dea cineva care face copilul la 17 ani cand 40 % dintre copiii romani de 15 ani nu stiu sa citeasca? Ajungem tot la presupunerea mea, o sa fim incercuiti cu un gard, iar americanii vor face teste la arme biologice pe noi exact cum faceau cu ebolo pe triburi din africa.

| NoChanceForUs explică:

Nu,ai o mica eroare...americanii sunt prea ocupati sa se joace cu bombele atomice si cu ciorditu` de la irakieni.

| NoChanceForUs explică:

Clar ca nu poti avea sperante de la Udrea si pantofii ei cu toc dati la inundatii, dar nu e o problema asta, oricum noi ne expediem de aici cu prima ocazie.Problema e ca nu mai ramane nimeni cu cap aici.Si o sa se fure pana...cand? A, pana o sa fim incercuiti cu gard si hraniti la fel ca curcile.laughing Dar dam in politica deja, iar eu nu agreez subiectul asta(politica adica)de pensionari sahisti.

| NoChanceForUs explică:

Nu poti s-o dai nici pe sistemu asta, dar lasam asta pe seama cui este interesa(n)t.

| NickiMinaj a răspuns:

Sincer aproape nu-mi mai pasa... in cateva luni scap de materiile ingrozitoare, gen matematica, fizica rolling on the floor
cat despre papagali, sunt preferatii profilor, se stie. dar, ma repet, cui ii pasa?! sistemul oricum e zob, trebuie schimbat total. pana una alta, ne descurcam cu ce avem. bine ca nu am nevoie de medie si bine ca exista scutiri medicale. restul e can-can.

| NickiMinaj a răspuns:

NoChanceForUs : ok, m-am bosumflat. esti multumit?
eu sunt pragmatica, imi dau seama ca in viata asta nu are ce sa se mai schimbe in tara. sper din suflet sa gresesc, dar nu pot acum sa gandesc la modul "hai sa ramanem in tara sa schimbam lucrurile!". nu o sa ajung genul ala de pensionar care sa astepte cateva sute de ron in plus. daca altii vor sa se sacrifice pentru nimic, spor, trebuie sa-si ia si udrea genti hermes, bijuterii cartier si manolo blahnik din banii cuiva.

| NickiMinaj a răspuns:

^ lupta cu morile de vant e useless... mai bine isi vede fiecare romanas de viata, sa lasam tzarisoara nepopulata! laughing

| abc_5716 a răspuns:

De ce am eu nevoie de matematica, fizica si chimie cand eu sunt pe profil muzica?straight face sa numar banii?rolling on the floor