| AndaGeorgiana a întrebat:

Neata! happy Am anumite intrebari legate de greutatea corporala ideala, aportul caloric necesar, eficienta mersului pe bicicleta atunci cand se doreste scaderea in greutate si sper ca ma puteti lamuri. Am 16 ani, 165 centimetri inaltime si greutatea actuala de 53 de kg. Care este greutatea ideala in cazul meu? Dar greutatea minima pe care o pot avea fara sa fiu considerata anorexica? Care este numarul de calorii pe care trebuie sa il consum pentru a-mi mentine greutatea? Mi-am propus sa slabesc 3 kg in 3 saptamani. Cum pot face asta? Sunt o persoana activa, ma plimb zilnic cu bicicleta in jur de 30 de km (2-3 ore) Va astept sfaturile happy

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Fata mea, la 16 ani, 165ac, sa ai greutatea de 53kg, este ideal!
Ca sa fii anorexica, ar trebui sa ti se vada toate oasele.Ce forme vrei sa ai:cu ceva carnita pe oase sau sa fii doar "tepi"? Daca vrei sa mai slabesti 3kg, nu cred ca ai arata chiar bine.Sau vrei sa arati ca unele pitipoance?
daca mananci cele trei mese principale/zi,in portii rezonabile,care sa contina proteine,vitamine,fibre, glucide si lipide sanatoase(cauti pe nenea Google care ar fi), te hidratezi cat poti de bine, faci miscare, este totul in regula.Mai ales ca esti tanara, metabolismul se pare ca este foarte bun, ce-ti mai trebuie sa-ti bati capul cu diete, cu calculul caloriilor.Stresul provocat de aceste ganduri,te poate afecta mult mai mult si in ceea ce priveste asimilarea celor necesare bunei functionari a organismului, dar si psihic.
Aceste griji(dar nici atunci, daca ai un regim de viata sanatos format acum la tinerete),poti sa le ai mai tarziu,dupa ce o sa nasti,dupa ce o sa intervina alte probleme inerente vietii.
Asa ca, daca asta vrei sa auzi, esti ideala, asa cum esti acum!
Daca vrei un termen de comparatie(cam tras de par!), eu la 61 de ani, de sex feminin, la 164cm, am 55 kg.Si sunt la fel ca tine, foarte activa, dar si cu un metabolism "brici".

| Roibu a răspuns:

Salut Anda! Fiecare om are masa lui de greutate in functie de stilul de viata (Alimentar si Fizic) iti recomand celmai bine pentru sanatatea ta sa consulti un Nutritionist pentru ati face o dieta adica un regim care va contine nr de kalorii ce trebuie consumate zinlic durata de miscare de ex pentru a arede 300 kalori sport (Alergat) 45 minute.Te rog nu consulta Nutritionistul ( Google ori alte sit-uri) deoarece ele este poosibil sa nu aiba informatiile corecte si decat dint-ro dorinta sa ajungi laspital nu imi doresc eu dar aminte tu. Deci nu uita (Medic Nutritionist) nu Magazin. Cu respect! Utilizator tpu.ro