| AndraTopor a întrebat:

Nu mi-a mai venit menstruația de 5 luni și nu as vrea sa merg la control pentru că nu mai sunt virgina și îmi e rușine..am 15 ani.Nu judecați!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca nu mai esti virgina, inseamna ca poti fi gravida, si ca vrei sau nu va trebuii sa ajungi de urgenta la ginecolog, ca de esti gravida, burta creste si vei naste curand.
Din pacate, fiindca ai sub 16 ani nu poti merge la ginecolog singura, ci insotita de mama ta sau un tutore legal.

Ori mergi de urgenta la medicul de familie si medicul te va consulta si-ti va spune daca esti gravida si ce trebuie sa faci.

| dullcat a răspuns:

Buna.De ce ti-e rusine mai exact? Dupa ce iti pierzi virginitatea e obligatoriu sa mergi la ginecolog, asta daca tii la propria sanatate a aparatului reproducator.Nu este deloc de joaca, lipsa menstruatiei pentru atat de multe luni poate insemna probleme urate.De obicei daca nu isi face prezenta timp de trei luni, deja e cazul sa nu mai astepti, sa actionezi.Si omul ala nici nu are de unde sti daca mai esti virgina sau nu, decat daca ii spui tu, stai calma.Acesta e motivul pentru care s-au interzis testele de virginitate in Romania, fiindca nu demonstrau nimic din punct de vedere medical. Vorbeste cu mama ta si spune-i ca nu ti-a mai venit menstruatia, ea este prima persoana la care trebuie sa apelezi cu incredere, apoi medicul.Sa nu-ti fie frica ca nu ai de ce, nu esti nici prima si nici ultima fata in aceasta situatie.Gandeste-te putin, medicul ginecolog nu ar mai avea loc de munca daca toti pacientii care au nevoie ar refuza consultul.:)) Repet, nu-i nimic de speriat, curaj!

,, Când trebuie să consulți un medic
Dacă de la ultima menstruație au trecut mai mult de 30 zile, cu siguranță a apărut un dezechilibru în organism.

Vizita la medicul ginecolog este recomandată dacă întârzierile s-au produs pe o perioadă mai mare de 3 luni.'' - https://www.medlife.ro/articole-medicale/de-ce-intarzie-menstruatia

,,Cand se recomanda consultarea unui specialist?
Atunci cand perioada dintre debutul a doua menstruatii se lungeste si depaseste 35 de zile, ar putea fi semnul unei probleme. De asemenea, este recomandat sa fii atenta si la numarul de menstruatii dintr-un an. Daca ai avut de-a face cu o perioada de 3 luni fara menstruatie (amenoree) si ai avut mai putin de 9 menstruatii pe an, este recomandat sa mergi la medicul specialist.

In functie de potentiala natura a problemelor tale, poti apela fie la medicul ginecolog, fie la medicul endocrinolog. Poti merge in prima faza la un consult ginecologic si, daca medicul va considera ca problema este de natura hormonala, iti poate recomanda o serie de analize de sange si te poate directiona catre un endocrinolog.'' - https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

Aici stirile legate de testele de virginitate:

https://www.euronews.ro/articole/romania-renunta-la-testele-de-virginitate

https://www.digi24.ro/......ia-2336897

Mai jos uite niste videoclipuri ca sa stii cum se va desfasura prima ta vizita la ginecolog.Repet, nu este nimic de speriat, asa cum te duci cand ai nevoie la medicul de familie sau medicul dentist, asa e ok sa mergi si la ginecolog.Plus ca trebuie sa iti asumi inceperea vietii sexuala atat de devreme, pe langa ce a mai aparut acum, o alta problema.Se va rezolva, stai calma, trebuie doar sa iti faci curaj sa vorbesti cu mama ta.De-acum asta e, pe viitor incearca sa ai grija de tine si sa te protejezi in timpul sexului, chiar sa-l amani cu totul pana mai cresti un pic, asa ar fi intelept. Take care!

https://www.youtube.com/results?search_query=prima+vizita+la+ginecolog+

| Felissa13Eden a răspuns:

Fa niste teste de sarcina. Indicat ar fi sa mergi la un control, pentru ca pot fi si alte complicatii, nu doar o sarcina nedorita. Poate suferi de anorexie, sau alte tulburari care duc la pierderea menstruatiei.
Nu trebuie sa iti fie rusine. Cand mi-a venit mie menstruatia la 13 ani am fost la ginecolog imediat, pentru ca deja aveam probleme la ovare. Iei o trimitere de la medicul de familie si te duci la ginecolog. Daca iti e greu sa le spui alor tai adevarul, poti spune ca te dor ovarele si vrei sa vezi care e problema.

| vatadezahar24 a răspuns:

Având în vedere ca nu mai ești virgină poți fi gravidă ceea ce înseamnă ca trebuie să mergi la ginecolog! Nu ești nici prima nici ultima care nu mai e virgină la 15 ani. Încearca să îți faci curaj să vorbești cu părinții tăi despre asta pentru ca la vârsta ta nu te poate consulta nimeni dacă nu ești însoțită de un părinte.