| onutsaaa a întrebat:

Nu stiu ce sa fac.Mama mea mi-a propus de multe ori sa ma mut in Italia la ea, dar eu sunt nehotarata.Nu vreau sa-mi las prietenii, familia aici...Ma gandesc ca poate nu o sa-mi fac prieteni acolo,poate o sa se comporte urat cu mine. As vrea sa ma mut acolo,pentru ca o am pe mama aproape, dar mi-e frica...cum o sa fie la scoala, mai ales ca eu nu stiu limba!

5 răspunsuri:
| LarisaOana a răspuns:

Stii, orice sfarsit are un inceput, poate chiar mai bun.
Daca hotarasti sa pleci la ea, iti vei lua adio la acest mod de viata de aici pentru ca nicaieri nu e perfect. Chiar daca pleci, vei putea sa iti pastrezi prietenii de aici, exista multe mijloace de comunicare.
Eu cred ca ar trebui sa mergi acolo in vacanta de vara ca sa iti dai sea daca te poti adapta sau nu la acel stil de viata si vei lua decizia corecta.

| Eeu a răspuns:

Eu zic sa mai ramai aici o vreme, sa inveti limba (desi, acolo printre ei vei invata mult mai repede, crede-ma. asa mi s-a intamplat si mie) si apoi sa megi linistita... vei merge acolo la scoala si o sa fie ok. Cei de acolo sunt mult mai prietenosi si intelegatori. Trebuie sa fi deschisa, sa nu iti fie rusine si crede-ma o sa iti faci multi prieteni si acolo.(spun toate astea pentru ca si eu am fost in vacanta si mi-a placut! toata lumea este deschisa comunicarii) Cu cei de aici poti tine legatura pe mess, iar vara poti veni sa stai cu ei. Bafta si sa iei o decizie cat mai buna pentru tine!

| AlleSss a răspuns:

Heii!
Daca esti nehotarata, poti renunta la asta pentru o vremee. Ramai aici, gandeste-te. Gandeste-te la avantaje si dezavantaje daca te-ai muta acolo. Nu-ti face griji! Asta poti face si la anul!
Bafta!

| Mada_Mays_1994 a răspuns:

Iti va fi foarte grew acolo crede-ma..cand am fost in Irlanda mi-a fost grew.nu sunt bine veniti romanii la scoli, copiii sunt foarte rai, dar gandeste-te ca e mama ta acolo si ca trebuie sa fi cu ea. o sa te acomodezi pana la urma si-ti vei face prieteni...

| SheCanSmile a răspuns:

Daca ai de gand sa mergi in Italia la mama ta, sa stii ca o sa te acomodezi in putin timp daca esti deschisa, si limba o inveti foarte usor, probabil ca o sa-ti lipseasca prieteni din Romania dar poti sa ii vizitezi de craciun si vara. La scoala, chiar daca nu stii limba o sa ai o persoana care o sa te ajute sa te acomodezi, un traducator, daca ti-l dau.Si eu am venit in Italia acum 7 ani, prima data mi-o fost mai greu findca nu stiam limba si cum eram si timida nu prea comunicam, dar aveam o prietena de familie care ma ajuta, si am invata italiana.Eu m-am acomodat foarte repede, profesorii s-au comportat foarte frumos cu mine, chiar inteleg prin ce dificultati trecem.Astazi, mi-e dor de prieteni, bunicii si verisorii din Romania dar ii vizitez in fiecare Craciun si vara. Daca mama ta vrea sa fii cu ea inseamna ca vrea sa te aiba aproape, ii este dor si foarte greu fara tine, presupun. O sa fie un pic diferit fata de scoala din Romania. Eu nu prea stiu cum ii scoala in Romania findca am facut doar primul an in tara. Acuma am 14 ani, si cateodata mi-e foarte dor de prietena mea si de verisorul meu, as vrea sa ma duc iarasi in Romania sa stau la scoala acolo. Acuma tu decizi ce sa faci happy