| crazyinlove a întrebat:

Nu stiu cine e mai rau Dumnezeu sau Satana? Cati oameni mor de foame in Africa care danseaza in jurul focului cand gasesc un sobolan sau o rama ca sa o manance? Cati criminali/violatori/pedofili umbla nestingheriti prin lume,,efectuandu-si" faptele scapand de pedeapsa? Chiar credeti ca familiile celor ucisi/violati le pasa ca faptuitorii vor fi pedepsiti in viata de apoi, ei vor dreptatea pamanteasca de care nu au parte! Se moare de foame, oameni nevinovati mor de boli incurabile si cei care dau in cap is sanatosi tun dar totusi Dumnezeu ne iubeste. Asa se zice in Biblia noastra:,,Dumnezeu ne iubeste pe toti", ei bine nu cred ca omenirea are nevoie de asemenea iubire. Si fanaticii religiosi nu veniti cu citate de genu,,Dumnezeu are un loc mai bun pentru cei defavorizati in lumea de Apoi" pentru ca ii cea mai mare porcarie scrisa in cartea aia de basme caruia ii zice Biblie dupa,, Crede si nu cerceta".

4 răspunsuri:
| Andrei233 a răspuns:

Omul si-o face cu mana lui.In primul rand trebuie sa ne iubim aproapele pentru o lume mai buna.Trebuie sa ne mai gandim si la altcineva, nu numai la noi.Asta nu are legatura cu Dumnezeu. Unii nu pricep asta.

| Roses a răspuns:

Toate astea se intampla din cauza pacatului. Oamenii injura, mint, omoara si se intampla fel de fel de lucruri(gen catastrofe naturale sau alte chestii) din cauza ca nu-si intorc fata spre El.

| Ager a răspuns:

În primul rând mă prezint, că cică așa e civilizat tongue.mă numesc David.
Apoi, Biblia răspunde la această întrebare a vieții. Ea ne spune că nu Dumnezeu este VINOVAT de ceea ce se întâmplă acum în lume, deși PERMITE (cu un scop anume, ...altă pagină pentru acest subiect). Apoi găsim scris că Dumnezeu va interveni în curând, punând capăt răutății de pe Pământ, instaurând Paradisul (da, aici pe Pământ). Cei care au murit vor fi inviați, dându-li-se posibilitatea de a asculta de Dumnezeu sau nu, de a trăi în continuare (perfecți, pentru eternitate) sau de a muri...
Tot Biblia ne spune ce trebuie să facem ca să nu murim la Armaghedon împreună cu cei răi. În primul rând trebuie să aflăm voința lui Dumnezeu, printr-un studiu aprofundat al Bibliei. Apoi trebuie să aplicăm ceea ce ne cere Dumnezeu. Asta e tot.
În ultimul rând, despre "crede și nu cerceta". aceste cuvinte o spun cei care vor să ascundă adevărul Biblic de oameni pentru a nu fi demascați.(preoții spun acestea pentru ca lumea să nu știe că ei spun doar minciuni și că prostesc lumea pentru bani)
De fapt, Biblia spune să o cercetăm în fiecare zi. Și știința trebuie examinată, astfel credința noastră crește. (Văzând cum a creat Dumnezeu lumea aceasta minunată (micro și macro))
Ai dori să citești un articol despre credința în Dumnezeu? adică ce bază există pentru a crede... da, Dumnezeu nu vrea să credem în el orbește, ci să avem o credință bazată pe fapte.

| GIRLBELIEBER a răspuns:

Nu este vina lui DUMNEZEU ci, a lui SATANA el ne impinge spre lucruri pe care noi nu le vrem s afacel=m el e inpotriva lui DUMNEZEU si a tot ce e bun DUMNEZEU se ocupa de toate unii oameni sunt mai iciudati si alte nationalitati ale religii obiceiuri limba GUSTURI [poate ca DUMNEZEU le-a dat norocul sa gaseasca ceva de mancare ca sa nu moara EL ARE GRIZA DE TOATE DOAR CA UNII NU SE MULTUMESC CU CE AU LANGA EI :O3 asa este lumea a evoluat si nu tiu daca putem face ceva poate...doar sa ne SCHIMBAM inauntru cat si pe dinafara