| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi se pare ciudat ca de cele mai multe ori, intre cei 2 parinti, cel mai,,apreciat", este mama? Nu chiar de catre fii sau fiicele ei. Asa. in general. De ex, daca diriginta chema unul dintre parinti la scoala, bineinteles zice,, vii cu mama la scoala". Sau. mai sunt si unele postari de pe Facebook cu,,te iubesc mama" sau,, cu mama... fara mama", intelegeti? Sau,, multumesc mama ca m-ai crescut, ca m-ai educat si ca ai fost langa mine mereu". WTF? Deci eu de cand traiesc nu am vazut O SINGURA POSTARE cu,, multumesc tata". De parca ma-sa l-a crescut singura... :/ De ce? De ce tatii sunt dati la o parte? Ei chiar nu au o mare importanta? Sau daca copii au o problema ii cer ajutorul si/sau sfaturi mamei. Si sa nu aud ca tatii o dau pe bautura, tigari sau sunt mai agresivi, NU! Se intampla chiar si in familii care parintii sunt implicati in cresterea si educarea copilului in mod egal! Tu cel/cea care citesti intrebarea, imagineaza-ti ca iti mor ambii parinti ( nu in acelasi timp). Intrebarea mea este : dupa care parinte ai plange cel mai mult? Probabil majoritatea nu o sa inteleaga si o sa fie contra, la ceea ce am zis. Dar eu cam asa privesc lucrurile. La foarte multe familii, parca mama e mult mai apreciata decat tatal. Daca la voi nu se intampla asta si ziceti,, eu ii respect si iubesc in mod egal pe ambii parinti", asta nu inseamna ca la ceilalti nu se intampla asa si ca ar trebui sa ma contraziceti.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Se spunea ca, in general, baietii sunt mai apropiati de mame, iar fetele de tati.
Nu stiu daca mai e valabil acest lucru in prezent, dar cu mama exista oarecum o legatura mai speciala (daca e mama cu adevarat), pentru ca ea te-a nascut, din ea ai iesit si, inevitabil, o simti mai aproape. De cele mai multe ori, mama e confidenta, mama are rabdare sa te asculte, mama te ajuta sa-ti rezolvi problemele, mama e langa tine si se gandeste la tine. Aici vorbim de mamele responsabile. Pentru ca exista si mame denaturate, care nu ingrijesc de copii, iar acestia au noroc de un tata iubitor, care sa tina loc si de mama si de tata. Cu toate astea, tatal nu ar trebui sa se simta mai putin iubit. Trebuie sa recunoastem ca barbatul se simte dat la o parte, atunci cand, intr-un cuplu, apare un copil. Pentru ca atentia femeii se indreapta catre cel nascut, iar barbatul se simte neglijat, el fiind cel rasfatat de partenerapana la acel moment. Asta se intampla in orice relatie.
Legatura cu mama tine si de mentalitate. Chiar si in instanta, in procesele de divort in care sunt implicati si copii, judecatorul e tentat sa incredinteze odrasla mamei, daca are conditiile materiale de crestere a acesteia.
Nu sunt aici ca sa confirm regula, dar eu ma inteleg mai bine cu mama. Nu inseamna ca nu tin la tata, desi, din cauza lui, am copilarit in alcool si in scandal si nu am intotdeauna amintiri frumoase despre el, ca in cazul mamei. Nici ea poate nu a fost perfecta, dar a stiut sa ofere armonia din familie pe care o doreste orice copil.

| Diance a răspuns:

Probabil ai dreptate, dar asa s-au obisnuit oamenii sa creada. De pe timpuri mamele aveau grija de copii si de case, iar tatii se duceau la munca, sau unde se duceau ei. Chiar si azi, mai mult mamele au grija de copii. Normal, si tatii sunt importanti. Unii se ocupa mai mult de copii in prezent decat mamele, dar asa e societatea facuta sa creada.