| kikivero a întrebat:

O expresie frumoasa pentru limba romana va rog... Funda pentru cele mai multe si frumoase

2 răspunsuri:
| techUranium a răspuns:

Ei bine, ai fi putut da o temă pe care se pot găsi expresii...totuşi dacă ai nevoie doar de expresii... nu de ele într-o compunere/ un context, iată câteva :
-"Zilele-mi copile"
-"Suflet pustiu"
-"iris cu ţepi de trandafir"
-"lac de inocenţă"
-"înger păcătos"
-"rază de lună albastră"
-"Şopteşte-mi secretul iubitei morţi..."
-"dragoste infantilă"
-"păcat sfânt"
-"Ea, un înger ce se roagă, el, un demon ce visează"

Citeşte în general poeziile lui Mihai Eminescu, Lucian Blaga, Adrian Păunescu, Nichita Stănescu, Bacovia etc. Vei găsi mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inima romanilor, sufletul ce ne da glass, mandria romaniei, comoara care trce cu romanii care mor dar nu va disparea niciodata de pe buzele celor ce inima in piept le bate. funditahappy