| anonimaalee29 a întrebat:

O intrebare pentru cei cu aparat dentar. Ce puteti sa mancati? Adica ce alimente mai tari... si ce mancati de obicei?

2 răspunsuri:
| Diana100001 a răspuns:

Bănuiesc că imediat ce ți-ai pus aparatul dentar ți s-a prezentat o listă lungă de alimente contraindicate (fără alune, fără popcorn, fără caramel, fără gumă de mestecat etc.) şi faptul că nu ai voie sa muşti direct din alimente tari (cum ar fi să muşti dintr-un măr). Acum, să fim sinceri. Majoritatea nu respectă asta (cel puțin nu în totalitate). Ca persoană care a purtat aparat dentar, îți spun sincer că are sens ceea ce îți spun specialiştii laughing) Eu am avut mai multe probleme la început: mi-a ieşit/s-a desprins arcul de câteva ori, am avut probleme cu "brecheții" care s-au dezlipit şi au început să umble şi mi-a ieşit şi inelul de pe o măsea. Ideea e că tot ce trebuie să faci e să fii foarte atent. Mai ales la partea cu mușcatul, care e cea mai problematică. Evită tot ce e tare şi trebuie muşcat, pentru ca nu cumva, în eforturile tale de a-ți înfige dinții în acel aliment, să îți forțezi brecheții cărora, să fim serioși, nu le rezistă "lipiciul" ăla la asemenea bruscare. Cu guma de mestecat apar probleme când se încurcă printre sârme, deci ai, la fel, mare grijă. Unii spun că nu au probleme, pentru că știu cum să facă să nu ajungă la locurile ce pot să o agațe. Ai grijă la fistic şi alune, chiar la bucățelele mici care pot să ajungă prin aparat. Pare ciudat, sună ca şi cum mereu trebuie să ai grijă la ce mănânci. O fi așa, dar nu e aşa de rău precum sună și reziști cu ușurință. Începutul e mai greu, după îți formezi obiceiuri. Baftă!