| Kiduuuu1445 a întrebat:

O sa para cam ciudat, dar e adevarat big grin.

In sfarsit ne-am convins parintii sa ne lase sa stam singuri.laughing. Hai sa va explic mai bine big grin. Ei mai au o casa, destul de aproape de asta in care stam acum. Are 4 camere big grin. 3 dormitoare, 1 sufragerie, 2 bai thinking bucatarie, tot ce-i trebuielaughing. Ei vor sa ne demonstreze ca nu putem avea grija de noi si ca doar ne dam mari. oh go on. Au zis ca o sa poata sa ne supravegheze, apartamentul fiind destul de aproape de al nostru. Avem timp de gandire 1 zi. straight face.

O sa primim 500 lei /luna. Asta daca ii ajutam, ceea ce nu e o problema. Plus alocatia. Dar ei cred ca n-o sa rezistam nici 2 zilehappy. Am vorbit cu prietenii nostri, si cu parintii lor si ai nostri si sunt de acord sa stea si ei cu noi. Vor sa ne dea o lectie. Suntem: Eu ( 15 ani ), fratii mei ( si sora big grin ) : M.(12 ani), A. ( 10 ani ) si F ( 16 ani ), si cativa prieteni ( prietene ): A. ( 17 ani ) si fratele ei, C ( 11 ani ), M. ( 15 ani ) si C. ( 15 ani ).

,, Bugetul " e in functie de cat ii ajutam pe parinti. Ne-au dat un fel de,, job" la ei, sa ii ajutam cu treburile prin casa, ceea ce, cum am mai zis, nu ni se pare foarte greu, pentru ca oricum ii ajutam. Dar au zis ca ce faceam noi era nimica toata. si ne dau banii la fiecare. Un fel de salariu minim pe economie laughing.

Toti avem intelegerea asta cu parintii, in afara de A., deoarece ea are un job la o terasa, din care ies 60 lei /luna. Deci bugetul nostru lunar este de thinking 4336 lei big grinlaughing. Ce ziceti, ne ajunge? straight face. Eu cred ca da. Ar trebui sa mai negociem, sa ne dea mai mult/putin? :d. Trebuie sa platim gazele, lumina, apa, gunoiul si ce mai trebuie platit, plus mancare si medicamente daca trebuie, si daca mai raman bani, cativa vrem sa ii punem deoparte si restul;, pentru noi.

Parintii au zis ca putem sa primim si prime >: daca facem treaba buna. big grin laughing. Conditiile puse : sa invatam, si sa punem locul pe picioare. N-a mai stat nimeni acolo de mult timp si e mare mizerie. Au zis ca vin in vizita laughing sa vada ce am facut, cum am curatat. Dati-ne un sfat, nu legat de curatenie, ci ce sa gatim, pentru cand vor veni? Pentru ca le-am promis ca ii servim cu pranzul si au inceput sa radalaughing. Eu si A. stim sa gatim :d. si o sa ne ajute si ceilalti. Vrem sa le demonstram parintilor ca putem!

Plus ca ne incanta ideea de a sta impreuna. Incerc sa'mi iau si eu un job, cred ca la terasa la care lucreaza si A. Si da, inca suntem copii. Copilarim, si chiar prea mult uneori. Dar chiar putem sa facem asta! Stiu ca apare o intrebare inventata, dar e chiar adevarat. Si apropo, banii sunt pentru toti. Adica e bugetul tuturor, nu eu am primit x lei de la mama si sunt doar ai mei. Sper ca intelegeti. D'abia asteptam, si speram sa fie asa, sa vedem fetele parintilor nostri cand vor vedea ce bine ne descurcam. ei au dat deja verdictul : 2 saptamani, nu mai mult.

Nu mint, si mai ales pe voi, cei care ma ajutati mereu!:*. Help! big grin

4 răspunsuri:
| JustMe a răspuns:

Ft tare ideealaughing Cand vin ei in vizita gatiti si voi ceva mai special si cat mai gustos, sa vada ce bine va descurcatilaughing Curatati locul si in rest distrati-valaughing Banii cred ca va vor ajunge. Bafta

| Adredemesconf a răspuns:

E super tare ideeathumbs up, dar fiti atenti sa aveti grija sa consumati putina apa, gaz si curent, sa va ajunga baniihappy.
Desi, sunt putin confuza. Ai spus ca primiti 500 lei/luna si stati 2 saptamani raised eyebrows? Cum vine asta? Gazul, lumina, apa etc., nu se platesc pe luna? raised eyebrowsSunt putin nedumerita...sau imi scapa mie cevathinking
Cat despre faza cu mintitu'oh go on oh go on oh go on nici nu credeam ca mintibig grin.
Eu cred ca cel mai mult o sa platiti pe apa. Adica sunteti 8, si daca stati 2 saptamani, fiecare cate o baie la 2-3 zile oh go on... o sa va costebig grinstraight face... oricum nu prea pot sa-mi dau cu parerea din moment ce nu am inteles foarte bine cati bani va da cum trebuie sa platiti lumina, gazul apa, si cat statiwinking.
In rest ti-am zis suna foarte bine!
Sper sa te distrezi!
:*
O zi buna!happy

| Adredemesconf a răspuns:

Multumesc de lamurire:*
O zi buna!

| gynutza_5762 a răspuns:

Pentru. 2 saptamani eu sp ca bugetul va va ajungebig grin

fundita?