| Octaviana_9832 a întrebat:

Oameni buni! Ce este fumatul? Un viciu!
Stiu tot ce este de stiut despre el. Nu m`as apuca niciodata sa fumez! Poate sa fumeze toata lumea, toti colegii, toti prietenii mei ca eu doar o sa stau si o sa privesc. Inteleg ca in marea majoritate anturajul e de vina pentru ca unii copii se apuca de fumat dar nici ei nu au vointa!
Cum mi-am dat seama?
Eu sunt propriul meu exemplu! Si eu am cativa prieteni care fumeaza, am avut foarte multe ocazii sa pun gura pe tigara dar nu am facut`o. Eu consider ca cu ajutorul vointei poti spune NU tigarilor! Este chiar asa de greu?
Unii spun ca viata trebuie traita la maxim pentru ca este scurta si trebuie sa profiti. Altii spun ca nu este bine sa-ti strici plamanii si alte chestii d`astea.
Nu am nimic cu fumatorii din partea mea poti fuma in fiecare secunda din viata ta! Nu ma intereseaza asta. Dar stiti ce nu as suporta? Un prieten [iubit] fumator! Oricat de mult l`as iubi...nu as putea sa-l accept. Acum voi o sa`mi spuneti ca "dragostea invinge totul". nu e chiar asa din partea meawinking. Consider ca nah... se mai intampla un fum, doua la o petrecere ceva dar sa-l vad cu pachetul lui si fumand zilnic i`as spune "La revedere" din primawinking.

Acum, nu vreau sa incepem sa ne contrazicem, fiecare are parerea sa proprie si persoanala, dar vreau sa imi spuna atat fumatorii cat si nefumatorii daca am dreptate sau nu in ceea ce am spus. Poate ca nu am dreptate.nimeni nu e perfect dar vreau sa imi spuneti si de ce nu as avea dreptate happy.

Astept cat mai multe raspunsuri! Dar va rog. fara bataie de joc si injurii. Sa ne comportam politicos happy.

11 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Hai ma lasi
vrei sa zici ca daca tu il iubesti pe prietenul tau si se apuca de fumat ii dai papucii?
ce idee preconceputa.
daca s-ar apuca de fumat ar trebui sa il convingi sa nu mai faca asta, pentru ca ii afecteaza grav sanatatea.nu sa il parasesti

| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
Ma bucur ca cineva ca tine s-a gandit la asta.
Sincer, nu ma asteptam, dar mai facut sa zambesc.
Dami voie sa-ti spun ca sunt de acord cu tine, dar, nu sunt sigura 100% de fraza "dragostea invinge totul".
Daca tu ai fi in situatia asta, crede-ma ca nu ai renunta la persoana iubita doar daca fumeaza.Restul poate sa fie perfect, dar daca fumeaza poti sa-l ajuti, sa-l faci sa renunte la fumat.
Este si acesta un inceput, sa stiihappy
Spun si eu ca tine, nu e nimeni perfect, toti avem cate o gazulita a noastra, si nu te judec, nu te injur pentru ca imi racesc gura degeaba.
Fiecare cu opinia lui.
Ma bucur ca ai postat acest fragment.
Poate incerci sa deschizi ochii unor persoane, care chiar vor sa se lase de fumat si nu reusesc.
Mesaj pentru toti cei care fumeaza: Sunt sigura ca daca aveti vointa, va ve-ti lasa de fumat.Incercati! Nu costa nimic.

O seara placuta.happy

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sunt de acord cu tine, tentatii si curiozitati sunt la tot pasul dar un exemplu pentru copii suntem noi parintii lor. Întreb cum poti sa-i spui feciorului sa nu fumeze, cand tu si sotia ta fumeaza. Parintii mei nu au fumat si nici eu si nici copii mei nu fumeaza.

| Zoet a răspuns:

Buna!
Adevarat, fumatul poate fi si un viciu.(unii oameni atunci cand fumeaza, se simt liberi, in largul lor, parca scapa de probleme...), dar sa stii ca creeaza si dependenta! Nu am fumat, si nici nu voi fuma vreodata! Pentru ca imi imbolnavesc sanatatea! Odata ce te-ai apucat de fumat, sunt sigura ca nu e atat de usor ( ca atunci cand te-ai apucat) sa te si lasi.
Insa...Asta e!
Nici eu nu am nimic cu aceste persoane, viata lor, treaba lor ce fac. Putin dintre oamenii care fumeaza se lasa usor. Dar unii atunci cand afla ca mai au doar o luna de exemplu de trait pe Pamant, se lasa una doua...Fiecare om este constient de ce se poate intampla...In fine~
Te las, pe curand! wave

| A_7901 a răspuns:

Sti ca esti penibila sa ne ti teoria chibritului asa din senin?! Am aceeasi parere dar nu a apuca sa mi-o turui pe net. Se presupune ca pe pe siteul asta se pun intrebari, nu se scriu articole.

| Christa a răspuns:

Intr'adevar, fumatul e un viciu. Dar gandeste'te ca multi nu s'au apucat ca au visat ei ca trebuie sa fumeze. Multi s'au apucat din cauza prietenilor prea "generosi", sti cum sunt, daca nu fumezi si tu, nu faci parte din gasca lor, sau ma rog.
Nu faci bine in partea cu " larevedere " daca il vezi ca fumeaza. Daca chiar il iubesti, o sa'l ajuti tu sa se lase de fumat, pentru ca nu e ceva iesit din comun, si atat timp cat si el te iubeste o sa se lase, te asigur.
O prietena mi-a spus acum mult timp, ca nu se va apuca niciodata de fumat, sau de alcool. Nici pe departe! In fiecare zi cate un pachet de tigari, si destul de des si bautura.
Si da, exista si persoane pentru. care sticla si fumatul, sunt raiul pe pamant! happy

| Eva a răspuns:

Cata intransigenta!

| oVeveritzaDulcexD a răspuns:

Te sustin! Si eu am aceeasi parere. Adica cu ce motivi fumezi? Nu are nici un rost.Sa fumezi doar sa te dai smecher ''uite mah eu fumez iar tu nici macar nu incerci''. Si acum cu criza asta mai dai si cel putin 10 lei sa-ti iei tigari.

| crisgently a răspuns:

Octaviana, cati ani ai? ca sa te lasi de fumat, prima data trebuie sa te incepi. nu e usor sa te lasi, daca ai fumat mai multi ani. pana nu traiesti nu ai cum sa-ti dai seama cum e.niciodata sa nu zici niciodata.nu se stie niciodata dupa cine ti se aprind calcaiele. poate o sa ajungi sa ii cumperi si tigari happy

| totem a răspuns:

Nu inteleg care e intrebarea ta, ca ti-ai raspuns singura.
Vrei sau nu vrei sa te contrazicem, ca nici asta n-am inteles. Ok, bravo tie ca esti nefumatoare, dar acum noi ce sa facem?
Cand o sa te indragostesti LULEA de unul, o sa uiti si cum te cheama si iti garantez ca o sa stii si ce marca de tigari fumeaza.
Hai, pa!

| dedikate a răspuns:

Sti care este diferenta intre un mort fumator si un mort nefumator? Nu este nici o diferenta, Ambii sunt morti! Nu este bine sa critici pe fumatori si invers, probabil tu n-ai intalnit anumite experiente in viata care te conving sa incerci si tigarile. Eu personal m-am apucat de fumat intr-o perioada foarte profitabila financiar din viata mea, as putea spune apogeul meu financiar, cand toate imi mergeau cum trebuie, vizitam diferite tari, culturi in care oameni privesc altfel fumatul, bautura, sexul, percep altfel distractia, si asa a inceput totul, dupa o perioada m-am lasat si m-am reapucat cand a venit criza financiara si am intrat in faliment. Datorita problemelor care le-am intalnit in afaceri si durerilor de cap am revenit la dorinta de a fuma pentru a ma calma. Probabil trebuia sa incerc calmante, si sa distrug ficatul in locul plamanilorhappy. Vezi tocmai ti-am oferit 2 experiente din viata mea care m-au facut sa fumez, si nu tin de anturaj. Pana la urma fumatul este un viciu si precum oameni nu pot trai fara nici un viciu ai de ales. Daca nu fumezi sunt sigur ca vei avea alt viciu care va inlocui fumatul. Sa sti ca si calculatorul si internetul sunt un viciu deoarece distrug sanatatea si creaza dependenta, in loc sa petreci mai mult timp cu iubitu tau nefumator stai pe tpu.ro cautand raspunsuri gen Cine a fost mai intai Oul sau Gaina!