Abh
| Abh a întrebat:

Observ din intrebarile tinerilor care sunt acum in vacanta, ca se plictisesc ingrozitor si cer sfaturi contra plictiselii, celorlalti utilizatori TPU. Chiar nu mai citeste nimeni o carte, nu-si ajuta nimeni nu isi ajuta parintii la treburile casnice?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Din pacate nu mai e ca inainte. Lucrurile s-au schimbat foarte mult. Foarte putini tineri mai respecta adevaratele valori. Foarte putini mai stiu ce conteaza cu adevarat in viata. Nici nu prea au modele. Cum sa ai model un om cinstit cand acela abia traieste de pe o zi pe alta? Pentru ei distractia este cea mai importanta. Si asta in mare inseamna anturaj si cluburi. Din pacate. Ma bucur foarte mult cand gasesc pe cineva care mai citeste. Aici fetele mai pastreaza un pic traditia. Problema la noi e mentalitatea. Si nu doar la tineret. Ca ei ce vad asta fac. Mentalitatea e tarii. E a noastra, a romanilor. Cultura si arta nu sunt promovate suficient. Promovam bocancul celui puternic pe grumazul celui slab.

11 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Abh tu vorbesti de lucruri sfinte aicisurprise
Cum sa citeasca mai o carte cand acum e la moda sa citesti rezumate(daca si aleaoh go on) si sa te dai cult si cand intri in detalii te incurcilaughing
La ce sa ajute parintii? Babalacii aia care le fura libertatea copiilor? Monstrii aia care nu le dau bani pentru cosmetice/jocuri pe PC?"Chestiile" alea care le-au dat viata si i-au crescut cum au stiut mai bine si acum ridica mana la ei? Pe ei sa ii ajute? Nu mai Abh nu se poateno talkingLasa copii in plictisul loroh go on
P. Sbig grinaca maine ar aparea in Click ca Inna citeste literatura rusa toti ar darama biblotecile a doua ziwinking

| Grimalkin a răspuns:

Eu citesc si inca nu m-am plictisit pana acum. Am citit vreo 3 carti de cand a inceput vacanta si mai am. Sincer imi place sa citesc in timpul liber (parca ii vad pe unii uitandu-se acum ca si cand as fi spus ca am omorat pe cineva) si nu ma laud. Unii chiar nu au alta ocupatie, dar asta e. Oricum, copiii din ziua de azi considera ca sunt lucruri mai importante de facut, ca de exemplu belitu' ochilor pe cine stie ce site-uri, decat ceea ce ai spus si tu. Whatever.

| nobody_9468 a răspuns:

Crede-ma ca atat timp cat am stat si eu numai acasa ma plictiseam incredibil char daca o ajutam pe mama la treabastraight face.
Acum, adolescentii cauta sa faca ceva interesant, considerand cartile si mai ales parintii extrem de boringstraight face."Interesant" pentru majoritatea dintre noi fiind sa stam cu gasca si facand fel de fel de trasnaihee hee.
Cat am stat doar acasa-2 saptamani simteam ca n-am nici un rost in viata, eu fiind genul de adolescenta libertina, nu suport casahee hee. Acum, ca ma duc si pe la bunica{majoritatea timpului} totul este ok, adica daca stau in casa 3 ore e multhappy.

Bafta.

| Fillaide a răspuns:

Ba da, dar nu stiu daca ai observat ca cei ce posteaza astfel de intrebari au varsta cuprinsa intre 10-15 ani, si aceasta generatie are alte ocupatii, copiii au alte hobby-uri decat lectura, insa tin sa specific ca mai sunt oameni interesati de cultura. Ceea ce tine de ajutorul la treburile casnice nu prea cred, daca au timp sa stea toata ziua pe net (unele persoane).

| Klara a răspuns:

Si eu ma plictisesc enooorm. Sunt in Israel de doua zile, si e prea cald pana ma acomodez si eu... crying

| Ceva ciudat. a răspuns:

Eu de exemnplu citesc zilnic. Mereu imi fac timp sa citesc. Si imi ajut si mama. Si pentru. asta tot ma plictisesc.Pentru ca majoritatea prietenilor sunt plecati din localitate.

| nodeerskulls a răspuns:

Astia sunt copii care nu stiu ca cel mai eficient mod de a alunga plictiseala e sa faci orice, numai sa nu stai degeaba.

Eu citesc aproape zilnic. Tocmai am terminat Belle de Jour ieri (am citit-o dintr-o suflare), m-am apucat de Dovstoievsky si studiez cartea despre techina de desen a lui Villpu.

La treburi casnice am toata bunavointa sa ajuta, dar mi se zice sa imi vad de treaba mea laughing

| Aiurita a răspuns:

Eu le fac pe amandoua. Fara sa ma laud! Sa citesc este unul dintre hobby-urile mele big grin. De multe ori prefer sa ma afund in lectura[mai ales daca este cartea bunahee hee] decat sa stau sa butonez telecomanda sau tastatura. Cat despre ajutat sunt nevoita sa o fac. Mama duce casa singura si daca eu nu o ajut nu poate face fata. Chiar daca fac asta, ies cu prietenii, mai fac cateva nebunii sau traznai tot ma plictisesc laughing E ceva normal pentru varsta asta, intr-un fel laughing

| roxy_2350 a răspuns:

Daca citesti cu atentie ai sa vezi ca mai sunt si cativa care citesc. Mai putini dar inca sunt. Bravo lor!

| Aiwendil a răspuns:

Ba da.Citesc carti si imi ajut parintii happy. Exista multe chestii pe care le poti face doar ca unora le e lene, n-au chef sau mai stiu eu ce.Sunt atatea lucruri pe care le poti face vara... Poti sa desnezi, sa dansezi, sa iesi cu prietenii in oras, sa te uiti la televizor, la un film etc. Poti sa faci atatea! Eu n-am timp sa le fac pe toate! Bye.

| GabrielaIoana a răspuns:

Ba da... dar nu toti au atata treaba incat sa nu se mai plictiseasca sau poate ca uni nu le place sa citeasca sau sa stea sai ajute pe parinti si vor alceva mai pe placul lor. Da in plus mai e si vremea asta cu ploi aproape peste tot e si criza si de.nai ce sa mai faci