| StayPositive a întrebat:

Pana la urma, daca am rubeola am voie sa fac baie sau dus? Daca fac ce se poate intampla?

5 răspunsuri:
| BeYourOwnMaster a răspuns:

Unii zic ca da, unii zic ca nu.Eu stiu sigur, din proprie experienta ca daca faci baie\dus cand ai rubeola trece mai greu, asa ca iti recomand sa incerci macar 6-7 zile sa nu te speli pe tot corpul ca sa scapi mai repede.

| anonimussssssss a răspuns:

Mama mea e doctor si da ai voie. dusul de zi.nu se intampla nimic

| lylo a răspuns:

Am avut si eu... si dupa ce mi-au trecut petele adica dupa 3 zile m-am dus la medicul de familie ( nu am fost pana atunci pentru ca era weekend ) si mi-a zis sa ma spal... mai bine intrebi un medic big grin

| Pinki_3349 a răspuns:

Nu. daca ai rubeola nu ai voie sa faci baie s-au dus pentru ca rubeola poate sa se retraga de la suprafata si sa se interiorizeze pe organe cea ce inseamna spitalizare sigura si cunosc o persoana care a facut baie si a gasit-o maicasa mai mult moarta decat vie.deci mai bine te abtiiwinking cius

| iulianalin a răspuns:

Nu stiu daca poti sa faaci baie, dar cu regim cica nu trebuie sa ti...io am facut rubeola in data de 30-3-2012 si in data de 2-4-1012 am fost la doctor pe 1si 2 aprilie am rinut regim si cand am fost la doctor pe 2 dupamiaza mi-a spus ca nu se tine regim(adica am foie:carne, oua, prazeli alte chesti.)...si 5 zile sa stau in casa.