| anonim_4396 a întrebat:

Pana la urma de ce traim?

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ca sa raspundem cand suntem intrebati de ce traim ca viata care ne-a fost data e frumoasa asa imperfecta cum ehappy

| Zâmbărici a răspuns:

Ca sa nu murim.winking

| Frogie a răspuns:

Fiecare lucru urat/frumos care ni se intampla in viata se intampla cu un anumit scop clar definit pe care pana la sfarsitul vietii o sa il descoperim!
Fiecare traieste pentru ceva. Daca nu traieste pentru nimic inseamna nu ca este un parazit, ci pur si simplu ca nu a gasit acel ceva pentru care sa traiasca si mai ales sa se bucure ca traieste. In mod cert nu detin adevarul absolut, dar macar stiu ca cineva ma sprijina in lupta mea cu viata, iar pentru aceea persoana/acele persoane sunt dispus sa ofer totul.

| Frogie a răspuns:

Dispusa*

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

E un dar de la Dumnezeu.
Probabil nici nu exista un scop al existentei noastre.
Cum zicea cineva: lumea e o mare scena in care toti jucam un rol!
Care e rolul ala? 1O sa dai de el pe parcurs!

| Mada a răspuns:

Ca nu avem ceva mai bun de facut happy

| iöиi a răspuns:

Nu-ti mai place viata asa tare nu?

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Pt ca ne-am nascutlaughing)

| deeea28 a răspuns:

Ca sa murim. Vrem sa credem ca suntem ceva animale cu mai multa minte, dar cred ca ne inselam amarnic, de asemenea ne inselam cred si cu rolurile, cum ca am avea un scop. Da, ca fiecare rasa, traim ca sa ne imultim si apoi sa murim. Poate sunt un pic dezamagita acum, dar daca de exemplu( ca doar e la moda) ar avea loc un cutremur, punand atunci aceeasi intrebare, oare ce ai raspunde? La ce s-ar rezuma toata viata unui om decat la nastere, reproducere si moarte?! Nu ne alegem de fapt cu nimic.

| JesterRO a răspuns:

M-am mai gandit la asta si unul din motivele adevarate este sa lasam ceva in urma, pentru evolutie, pentru mai bine. Bineinteles ca "mai bine" uneori inseamna sa pui punct.
Sa lasi ceva in urma cum ar fi informatie, un loc de trait copiilor si/sau nepotilor. Sa faci ceva pentru cei din jur, caci pana la urma degeaba traiesti daca traiesti singur. Noi ne-am nascut toti ca sa convietuim pe aceasta planeta. TOTI. Asa ca ce rost are sa traiesti doar pentru tine?

Cred ca observi ca viata e mai frumoasa atunci cand imparti ceva cu cineva si acel om apreciaza. Si/sau invers.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru mancare, distractie, muzica, suparari, pentru dan diaconescu laughing, ...etc
Pana la urma, fiecare om are scopul sau in viata care pentru a-si atinge limitele are nevoie de o ambitie de fier.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa murim intr-o zi!