| anonim_4396 a întrebat:

Pentru userii adolescenti. voi care suferiti din dragoste foarte des care va aruncati in aventura asta fara sa ganditi, care aveti atatea exemple in urma, de ce totusi o faceti iar, si iar,? intre 15-18 ani suferiti foarte mult din dragoste, fiindca va implicati trup si suflet, unii mai mult trup, si relatiile astea sunt atat de superficiale, si voi va mintiti atat de mult la varsta voastra dar iubiti atat de sincer, puneti-va si mintea un pic la treaba si mai ascultati si cate un sfat doua mai mature, fiindca durerea voastra sufletesaca o simtim si noi aici pe TPU, dar efectele neascultarii voastre le suportati doar voi.nu credeti ca e cazul sa mai si ganditi un pic la relatiile aste?

Răspuns Câştigător
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Da!big grin Sa sti ca ai mare dreptatehappyNoi adolescenti suferim foarte mult asta pentru ca ne implicam foarte multlove struckNu sti vorba aia?big grin Dragostea e oarba.Noi mereu suferim pe urma cuiva care nici macar nu merita astastraight face
Suntem foarte credulihappyDar asta e... O sa vina si timpul in care ne vom maturiza si vom invata din greselile noastrehappy
Dar ca sa invatam sa fim mai maturi si sa avem mai multa grija de noi trebuie sa mai trecem si prin mici obstacolebig grin

8 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Intr'un fel ai dreptate... dar si tu cred ca ai trecut prin asta si stii ce frumos e sentimentul ala de fluturasi in stomac la inceput happy ...iti dai seama ca nu ne gandim noi la viitor sau lucruri de genu...momentul respectiv e perfect si pentru noi asta conteaza...mda,multi dintre noi ajungem sa suferim... da asta nu neaparat pentru ca suntem adolescenti si mici si inca nu stim ce e aia viata...eu ma uit la mama mea care pur si simplu si'a ratat viata cu gunoiul ala de langa ea(ma scuzati da nu-l pot numi tata) si si acum la 42 de ani inca sufera...chestia asta se poate intampla la orice varsta...azi atata stiu ca mi'e bine... dar maine inca nu pot sa-ti spun cum voi fi... eventual vorbim maine si iti zic daca am mai trecut inca o zi fara sa plang laughing

| juniper a răspuns:

Sunt de acord cu tine Tepes, nu se gandesc multi la consecinte cand isi aleg un iubit tanar, mai ales cu cativa ani mai mari decat ei, unii se implica mai mult trupeste decat sufleteste, cateodata, de aceea am decis sa am un iubit la 24-25 de ani.

| xD101 a răspuns:

Cred ca sunt in situatia asta si imi dau seama, ca gresesc putin, dar nu am ce face...suntem la varsta in care trebuie sa invatam si noi ce e aia "dragoste", si asta trebuie sa simtim pe pielea noastra. Oricat ne-am feri de asta, odata si odata o sa ne vina si noua randul.Degeaba ii ascultam pe cei adulti(stiu ca vor sa ne protejeze) dar suntem si noi curiosi cum e sa fi ingragostit/a. E un sentiment frumos asta pana cand intervine suferinta dupa persoana iubita(in unele cazuri). Asta e viata, cu bune si cu relewinking

| miauu a răspuns:

Da asa e. Dar cand incepi o relatie te gandesti ca incepi ceva nu si diferit, dar de fapt nu-i diferit deloc.

| roxana_9288 a răspuns:

Ai dreptate. eu cred ca cat de cat gandesc. si am invatat sa nu ma mai ofer nici macar cu sufletullaughing iar cu trupul, cu atat mai putinbig grin
multumim:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Juniper.eu nu spun sa iubesti la 24-25 de ani. poti iubi si la 14-15 ani daca vrei. dar nu numai cu inima ci si cu ratiunea.fiindca e de inteles ca o relatie la varste mici nu tine cat ati vrea voi. fiindca intervin despartiri si din cauze serioase, mutari in alte localitati, in alta tara, la studii...etc.dar in general sunt doar experimentari si un pic de luciditate nu strica.problema nu se pune daca vei suferi, tu sau el.ci ...cand? trebuie luat in calcul, fiindca este dureros sa suferi din dragoste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu da nu pot sa nu iubesc pentru ca stau cu baieti mai mari si frumosi si cand vad cai iubesc mai mult atunci ma parasesc

| Argentin a răspuns:

Mumoasa ti-a raspuns extrem de simplu si foarte corect.
Omul din greseli invata, deci lasa-i sa se dea cu capul sa vada singuri ca doare.