| KiDaAnDrEeA a întrebat:

Poate fi oxigenul toxic? am nevoie repede de un raspuns big grin

Răspuns Câştigător
| ARF a răspuns:

CONFUZIA apare din scafandrerie, unde oxigenul poate genera o reactie de tipul "cei prea mult e prea mult", cu pierderea cunostintei, astfel ca persoana in cauza isi pierde cunostinta:
- daca nu se afla in apa, in citeva minute isi revine, fara leziuni sau sa necesite ingrijire medicala
- daca este in apa se ineaca.

Deci nu oxigenul este toxic ci teoretic am putea vorbi de toxicitatea apei care o data patrunsa in plamani, ne omoara.

DESIGUR ca daca marim PPO2 insa si timpul de expunere, si pentru pluricelulare oxigenul la un moment dat, poate leza membranele celulare si produce leziuni ireversibile, adica deveni TOXIC, asa cum acesta este toxic pentru bacterii.

1 răspuns:
| Pikachu27 a răspuns:

Nu,nu poate fi. Doar ozonul este un gaz toxic.