| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea a fost invitata la o nunta. Nunta va fi in toamna si eu voi merge cu ea. Imi revine mie sarcina sa platesc pentru noi doi? (nu stiu cum se procedeaza la lucrurile astea asa ca vreau un raspuns serios)

6 răspunsuri:
| claaau a răspuns:

Daca vrei sa fi un getleman si ai o situatie financiara destul de buna poti sa platesti tu, daca nu vorbiti si cel mai bine e sa faceti jumi-juma, asa e cel mai corect si nu are motive sa se simta obligata de tine intr-un fel sau altul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca momentan sunteti doar prieteni, consider ca nu esti obligat sa suporti tu intreaga cheltuiala mai ales ca tu nu ai nicio obligatie de a participa sau nu. In orice caz este obligatoriu sa aveti o discutie pe aceasta tema pentru a nu avea mai tarziu convorbiri sau posibile reprosuri neprincipiale.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu zic sa va sfatuiti.

| Emilian65 a răspuns:

Daca te tine buzunarul, poti sa platesti ru pentru amandoi. Daca te-a invitat ea sa mergeti impreuna la nunta, atunci obligatoriu trebuie sa plateasca ea. Dar daca sunteti prieteni cu adevarat, puteti plati jumi-juma.

| raluk27 a răspuns:

Daca invitata e ea (tu fiind doar insotitorul), mirii sunt cunoscuți de-ai ei, trebuie să plateasca ea. Cel mult jumi juma. Nu se pune problema sa plătești tu integral. Nu ai nicio treaba cu nunta.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Plateste ea.