| catalina_2916 a întrebat:

Prietenenul meu imi tot spune sa fiu mai dezinvolta, sa nu mai fiu asa timorata, sa fiu mai comunicativa cand ma intalnesc cu el. mi-e f frica sa nu-l pierd din aceasta cauza.va rog spuneti-mi si mie ce sa fac.cand imi spune sa mai zic si eu ceva, nici nu stiu ce sa spun si de cele mai multe ori tac. ajutati-ma! vreau sa scap de aceasta timiditate pentru ca nu ma ajuta cu nimic, din contra crying

5 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Ada te vad o fata destul de simpaticá. Ce te retine sa nu vorbesti?¿.nu ai nimic interesant de zis, sau discutia cu el nu iti atinge nici o coarda ¨vocala ¨hee hee
Incearca sa duci discutia la anumite puncte care te intereseaza, incearca sa vorbiti despre ce iti place tie, nu doar despre ce ii place lui.
Sincer, daca esti timida si cand vorbesti cu el, dar in pat ce o sa faci. te transformi in statuie? Nu este jignire, vb serios, ar trebui sa te gandesti si la asta. O simpla conversatie nu a omorat pe nimeni.

| yadora a răspuns:

A muscat din tine cand ai spus ceva de esti asa timorata... fa exercitii de conversatie in oglinda, fi fitoasa si dezinvolta ca nu te vede nimeni ...pana prinzi inet- incet curaj si o sa inceapa sa-ti placa; invinge timiditatea inainte de a fi prea tarziu ...gandeste-te ca sunt atatea in viata ...cum o sa treci peste anumite momente cu timiditatea ta daca nu iei masuri?

| mioara a răspuns:

Daca o tii asa il vei pierde curaj schimbati comportamentul fi alta.

| WhiteWings a răspuns:

Eu ti-as recomada sa treci peste timiditate ca nu te ajuta la nimic si sa fii tu insusi.comunicarea este cea mai importanta intr-o relatie poti sa il intrebi tot ce iti trece prin cap asa va puteti cunoaste mai bine si eu eram timida dar mi-am dat seama ca gresesc si m`am schimbat.mult succes

| Adyna_2391 a răspuns:

Daca,, defectul'' tau este ca esti timida nu trebuie sa te impacientezi.Presupun ca asa ai fost mereu, deci prietenul tau a vazut asta inca de la inceputul relatiei si daca a hotarat sa ramana cu tine inseamna ca ti-a acceptat acest mic,, defect''. deci nu cred ca o sa va afecteze in vreun fel relatia pentru ca daca el te iubeste te va ajuta sa depasesti acest moment de timiditate...>big grin