| DEBrown a întrebat:

Problema de logica

Avem 12 bile. 11 sunt egale ca si greutate iar a 12 este diferita(mai grea sau mai usoara). Avem o balanta si dreptul la 3 cantariri. Cum o depistam pe cea diferita?

1 răspuns:
| tennyteen a răspuns:

Impartim cele 12 bile in 2 grupe de cate 6 si le punem pe talere(cantarirea 1). Grupa mai grea/mai usoara o impartim in alte 2 grupe de cate 3(cantarirea 2)si din grupa mai grea/mai usoara luam o bila si pe celelalte doua le punem separat pe talere si care e mai grea/mai usoara e cea diferita, iar daca bilele au aceeasi greutate, inseamna ca cea pe care ai dato la o parte e cea diferita(cantarirea 3). Sper ca te-am ajutathappy.