| Saraaaa a întrebat:

Care este raportul dintre aria unui dreptunghi cu aria unui triunghi?

Răspuns Câştigător
| DAC a răspuns:

Pai asta depinde de fiecare problema, aria dreptunghiului o calculezi cu L x l, dar la triunghi nu poti daca nu stii ce fel de triunghi este, daca e oarecare ai (baza x h)/2, daca e dreptunghic o afli (cu cateta x cateta) /2, iar daca e echilateral aria este l la patrat radical din 3 totul supra 4 si raportul il afli prin impartirea ariei dreptunghiului la cea a triunghiului.
Bafta!

1 răspuns:
| BTWIN a răspuns:

-aria dreptunghiului=L x l (Lungimea inmultita cu latimea)
-aria triunghiului(acum depinde in ce clasa esti)in general aria triunghiului e baza inmultita cu inaltimea supra 2, daca triunghiul e dreptunghic, adica are un unghi de 90grade aria este egala cu cateta1 inmultita cu cateta2 supra 2
-raportul dintre aria dreptunghiului si aria triunghiului este de fapt aria dreptunghiului impartita la cea a triunghiului