| i4ever a întrebat:

Recomandati-mi si mie ce carti sa citesc? Abia am trecut clasa a IX-a.

Răspuns Câştigător
| Bogdana a răspuns:

Viata la tara de Duliu Zamfirescu
- Viata ca o prada de Marin Preda
- Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade
- Zburatorul de Ion Heliade Radulescu
- Un pedagog de scoala noua
- Poezii de Eminescu
- Mara de Ioan Slavici
- Amintiri din copilarie de Creanga
- Pozii de Arghezi
- Micul print de Antoine de Saint Exupery
- Vara buimaca de fanus neagu
- Hanul ancutei de Sadoveanu

11 răspunsuri:
| Bogdana a răspuns:

Scz de greselile de scriere iti recomand viata la tara este foarte interesanta, am citit-o si merita apoi mai sunt volumele Tanase Scatiu si in Razboi sunt continuarea la viata la tara.

| Leea1234 a răspuns:

Ion
enigma otiliei
moara cu noroc
sunt interesante, si iti vor fi de folos mai tarziu!

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de Camil Petrescu

| AvalohAlyn a răspuns:

Si eu am trecut a 9-a. Iti recomand,, Ciresarii'' sau Cismigiu and comp(viata de liceu a autorului)

| Andreea_7493 a răspuns:

Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
Romanul adolescentului miop
Enigma Otiliei... o sa-ti foloseasca mai ales daca esti la filo tongue
De veghe in lanul de secara - J. D Salinger
Rosu si negru-Stendhal
Diavolul si domnisoara Prym-Paulo Coelho
Crimele din Rue morgue

| Diva a răspuns:

Caura cartii de Anne Rice, Stephen King si John Seul.Bafta

| adelutsa a răspuns:

Si eu tot a9a am trecut si am citit "panza de paianjan " de Cella Sergi e superba asta daca ewsti mai romanticahee hee o sa o adoribig grin iar acum citesc Cismigiu & Comp/ Buna dimineata baieti de Grigore Bajetaruhee hee. O sa-ti placa big grin. Pwp

| totata a răspuns:

Daca vrei sa citesti ceva cu adevarat bun icnearca dostoievski... poate pare greu la inceput dar e usor, crima si pedeapsa e o carte care merita cu adevarat sa fie citita. daca vrei ceva mai comestibil incearca coelho, e simplu si placut.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invitatie la vals de Mihail Drumes

| FLAVIU117 a răspuns:

Punguta cu 2 bani si capra cu trei iezi