| mihaicelsfant a întrebat:

Rock sau manele? Daca nu alegeti nimic nu raspundeti.

53 răspunsuri:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Maneaua nu e muzica, maneaua e doar o imitatie proasta la alte genuri de muzica proaste si facute de oameni care inca traiesc in epoca de piatra. Logic ROCK! Macar acolo exista mai multe genuri

| LaraClarice a răspuns:

Manelele ie veata mia! Manele pe ritm de rock! Manele dimineață, la prânz și seara! Nu pot sa trăiesc fără manele! Așa dragi mi-s, că nu mă scol dimineața daca nu am la ton de alarmă o manea, n-am energie să mă dau jos din pat.

| RAY a răspuns:

Manele,dar nu cele din ziua de azi, maneaua este un gen de muzica originara din Turcia, nicidecum e muzica tiganeasca, Romania a fost colonie otomana https://adevarul.ro/......index.html

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intrebare de rahat.
Trebuie sa fii foarte redus mintal, ca sa te limitezi la unul din genurile astea.
https://www.youtube.com/watch?v=4Nu9lZRJajQ

| aXy99 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu a zis nimeni ca trebuie sa te limitezi la ele, doar sa alegi unul din aceste genuri pe care il preferi. Rock-ul este foarte diversificat, existand si rock cu influente de jazz, blues (in special rock-ul clasic), dar si cu infuente de muzica clasica, opera si alte tipuri de rock/metal ceva mai heavy. Chiar ai de unde alege.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru aXy99):

Si manelele au influente din toate genurile muzicale ce se canta live, iar pe deasupra mai sunt si plagiate dupa piese reusite (hai sa zicem ca sunt niste cover-uri acustice laughing ).
Putem fi subiectivi pentru ambele genuri, raspunsul meu sublinia faptul ca nu trebuie sa fii idiot, si sa "alegi" doar unul dintre aceste genuri. E o intrebare cu soi de concurenta intre fanii acestor doua genuri, care poate sa duca la polemica intre libidinosi si neadaptati la societate.
Am perioade in care ascult cate un rock, ma prind multe melodii electronice, ascult 70% din tot ce e comercial, si langa astea 'bag' orice manea suna bine ca melodie.
Ma pis pe versurile tuturor melodiilor, nu le ascult decat daca sunt indragostit, si-mi merge mintea intr-un neuron. In rest, vocea solistului pentru mine e un instrument, ma doare in p la de ce zice.
Asa ca pot sa-l ascult si pe Guta, si pe Vescan, indiferent cat de retardati sunt, atat timp cat 'dau' bine, iar negativul/formatia suna bine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ultimatum v2. laughing

| RainmakerX a răspuns:

Rock pentru ca exista mai multe tipuri, nu numai acel Hard Rock de care se sperie majoritate lumii.

| aXy99 a răspuns:

Rock.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ca se mai pun intrebari din astea in 2018

| Emma30555 a răspuns:

Rock-ul e muzica adevărata, nemuritoare, ex Queen, Metalica și multe altele. Manelele sunt niște copii după muzica orientala, iar ca versuri nu are rost sa comentez

| Yurisa a răspuns:

Ce ascult in timpul liber? Rock, daca vreau sa simt ceva, una din trupele mele preferate e Type O Negative! (Pe langa Ghost, Scorpions)
Manelele la un majorat, ceva ca in alta parte nu vad unde

| mihaicelsfant explică (pentru Yurisa):

Parkway drive?

| Yurisa a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Nu ii ascult dar stiu ca mi-au dat follow pe twitter laughing

| mihaicelsfant explică (pentru Yurisa):

Inseamna ca esti frumoasawinking

| Yurisa a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Poate laughing

| mihaicelsfant explică (pentru Yurisa):

Acum sunt curioshappy

| Justme1997 a răspuns:

Rock 100%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rock, clar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manele logic ce întrebare wtf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rock,manele ascult doar cand conduc la tara sau sarbatoresc un Craciun, un Revelion.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rockul dar doar solo chitarist.

| mihaicelsfant explică (pentru anonim_4396):

Fainhappy am un prieten care face asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Mi se pare cel mai impresionant talent in materie de instrument muzical sa fii bun la asta. Si singur.

| Alfred0703 a răspuns:

Rock. Mai bine ma castrez singur decat sa ascult rahaturile alea.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Rock...am crescut cu green day ce vrei?= ))

| mihaicelsfant explică (pentru IoanaRoman09):

Te scot la un suc? poate nu ne cade nimic in caplaughing

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Ah,ai tinut minte de faza cu ghinionul?: )) zic pas de data asta...n-am chef de viata acum : ))

| mihaicelsfant explică (pentru IoanaRoman09):

Si daca zic ca ne cade ceva in cap laughing vi?

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Daa...cu atat scap mai repede : ))))

| mihaicelsfant explică (pentru IoanaRoman09):

Esti departe de sb?winking daca da mor pe drum pana ajung laughing

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Da sunt...si mai sunt si minora : )))

| mihaicelsfant explică (pentru IoanaRoman09):

rolling on the floor cat de minora?laughing

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Eh...aproape de "libertate"...mai am putin

| mihaicelsfant explică (pentru IoanaRoman09):

Nu esti asa micalaughingwinking

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Vezi ca macar la asta ai noroc? : ))

| mihaicelsfant explică (pentru IoanaRoman09):

Dar am ghinon ca nu vrei sa ne cunoastemlaughing am dreptate?

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Nu zic ca nu...dar nu ma simt chiar bine, in fine nu vreau sa vorbesc despre asta...plus ca pana in Sibiu ii departe : ))

| mihaicelsfant explică (pentru IoanaRoman09):

Am ghinionlaughing

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Si eu

| mihaicelsfant explică (pentru IoanaRoman09):

sad stiu cum e.

| IoanaRoman09 a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Na ce sa zic...asa a fost sa fie : ))

| AlexDarius3 a răspuns:

Nici una dar mai degraba manele. Eu prefer rap-ul

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Depinde de situatie
imi place rock clasic lent gen balade sa ascult sau un dans elegant la o ocazie
prefer manelele la o petrecere pentru ca sunt accesibile oricui si provoaca lumea la dans, au tenta orientala

| Crsiti92134 a răspuns:

Manele is viata mea

| Nevroza a răspuns:

Prefer Rock. Nu am nicio problema cu altii ce asculta manele. Fiecare asculta muzica pe care o reprezinta sau invers. Eu ma regasesc in Crestin-Metal, Pop Punk chiar emo desi a trecut moda imi place deoarece sunt mai sensibil si Rap Rock. mai putin Heavy Metal.

| ș53fan a răspuns:

Salut...
Mai intai...la ce te referi?
Genul pe care il preferam?
In cazul asta, aleg manele...rockul hmhh...nope,Decat o melodie imi place, dar si pe aia am uitat-o!

| DoarAlin a răspuns:

Rock. Manele nu sunt un gen muzical, abia daca sunt considerate "muzica".

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Rock

| Jonnymiksa a răspuns:

Manelele sunt la putere.

| LLuk21 a răspuns:

Rock clasic

| Yiliz a răspuns:

Manele, Abi, Calinacho, d-astia smr eu

| EuNuAltu a răspuns:

Rock evident.