| anonim_4396 a întrebat:

Rosia este un fruct sau o leguma ?

65 răspunsuri:
| mada. a răspuns:

Leguma!

| SweetCandy a răspuns:

Legumahappy

| Ellena a răspuns:

Cica fruct, dar ce mai conteazaoh go on...

| cristina_3244 a răspuns:

O leguma normal.

| lote00 a răspuns:

Un fruct.

Laur
| Laur a răspuns:

Se dezvolta din floare, are seminte, nu e clar ca e fruct? happy

| snepy a răspuns:

Fruct, iese din floare

| St!L a răspuns:

Leguma!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si fasolea este un fruct si are marimea creierului tauwinking
by zui

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Fruct.

| Antrax a răspuns:

Leguma

| nu conteaza_8511 a răspuns:

Cica fructlaughing Leguma, normal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu va mai certati ca va dau eu raspunsul de pe google. Nu inteleg de ce nu cautati acolo cand aveti dubii!
"America este tara care a dat raspunsul la intrebarea: Ce e rosia: leguma sau fruct? In acest raspuns, trebuie pornit de la ideea ca un fruct este partea comestibila dintr-o planta care contine semintele, in timp ce o leguma este tulpina, frunza sau radacina comestibila a unei plante. Astfel, daca in lumea stiintei este un fruct, legal, rosia este considerata o leguma. Acest aspect a fost dicutat chiar de Curtea Suprema din SUA. Decizia nu a fost luata "in interesul rosiei", ci in interesul statului, pentru ca, in acea perioada, importatorii de fructe nu plateau nici un fel de taxe, spre deosebire de importatorii de legume."

| vyol3ta a răspuns:

Leguma, normal!

| knnight a răspuns:

Leguma:p

| maryana5 a răspuns:

Ce conteaza? raised eyebrows
o pui la salata de legume deci... e leguma
nu poti s-o pui la o salata de fructe straight face ...nici nu ma gandesc la gust worried
tomata o asortezi la masa cu o carnitza love struck ...nu poti sa mananci o chiftea cu o banana! sa fim seriosi oh go on
deci...am adus si argumentewinking nu numai americanii au tongue
xoxo, mary peace sign

| DeeDee_1261 a răspuns:

Leguma! Normal

regis
| regis a răspuns:

Rosia este si fruct si leguma. Din punct de vedere botanic rosia este fructul unei plante care se numeste "patlageaua rosie", iar din punct de vedere alimentar rosia este o leguma.

| viki a răspuns:

E fruct.winking

| ismayl a răspuns:

Legumahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna intrebarerolling on the floor Toata viata am trait cu impresia ca e leguma, insa recent am aflat ca datorita faptului ca se dezvolta dintr-o floare, are culorii vii si mai face si niste seminte pe acolo ...rosia are toate motivele sa fie UN FRUCTbig grin... Cu toate astea, eu am s-o tratez in continuare ca pe-o leguma. Ma duc sa-mi fac o salata mixta, ciao!winking

auran
| auran a răspuns:

Fruct...

| AllForOne a răspuns:

Leguma normal happy

regis
| regis a răspuns:

Inca o data, rosia este fruct si leguma. Este ca si cum ai intreba daca un crocodil este animal sau este verde.

| adelutsa a răspuns:

Hey! Parintii mei sunt producatori de ani buni deci as putea sa-ti raspund la intrebaretongue. Rosia e UN FRUCT pentru ca se dezvolta din floare prin polenizare, are culoare vie[rosielaughing], mai are si seminte pe deasuprahee hee deci clar ca e fruct. Asta din punct de vedere stiintific. Dar legal este considerata o legumabig grin desi se cam greseste pentru ca nu e nici radacina nici tulpina nici frunza e un FRUCT. Pana la urma ce mai tala tala laughing e buna si asta e tot c conteazatongue.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

O leguma big grin

| denisa_4752 a răspuns:

Doamneeee e leguma Dumneleului!rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este un animal, normal...

| yoyo_4559 a răspuns:

O leguma.