| Anonima784 a întrebat:

Să aleg o facultate cu frecvență sau fără frecvență? Ideea este că aș face destul de mult pe drum și aș fi vrut să am și job part time. Dacă ești la fără frecvență, poți primi bursă de merit? Mulțumesc!

1 răspuns:
| LG280 a răspuns:

Mai bine alegi una FF si cu job, ca e mai bine sa incepi sa lucrezi si sa strangi experienta in campul muncii. Toti te vor intreba de experienta. Si aia de la zi, sunt doar teoretic la zi, ca unii sau cei mai multi se duc foarte rar sau doar la examene. Mare lucru nu inveti daca de duci la zi (depinde mult si de ce facultate vrei sa faci). Important este sa o termini si sa ai diploma la mana cand ti-o va cere cineva, dar nu prea te intreaba nimeni ce ai invatat la facultate (pentru ca se stie ca nu prea se mai face carte) sau ce note ai avut. Ii intereseaza doar ce stii sa faci! Nu stiu daca se da bursa la FF, dar daca ai job, nu-ti mai sta speanta in cativa lei, pentru care trebuie sa inveti ca papagalul niste chesti pe care, cel mai probabil, nu o sa le folosesti niciodata, ca sa treci cu 9 si 10 examenele si sa te incadrezi pentru o bursa mizerabila. Esti mai castigat daca termini o facultate cu 7-8, dar cu 3 ani de experienta (indiferent in ce domeniu; e bine sa fi familiarizat cu ce inseamna sa fi angajat, responsabilitati etc), decat sa termini facultatea cu 10 pe linie, dar fara pic de experienta, adica cu un CV gol exact in locul in care se uita angajatorii.