| ionika17 a întrebat:

Sal.Am tot fost la dentist sa imi puna niste plombe...asa si mi-le pus dar cand am fost utima data o spus ca nu trebuie sa mai mai duc... Dar eu m-ai am niste cari printre dinti. Oare acol nu se pune plomba sau no mai vrut el sa imi mai faca.Ar trebui sa ma duc la alt dentist sau daca nu, cum scap de acele carii?

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Pai. daca ai carii superficiale, dentistul nu prea se baga sa le "trateze" pentru ca asta se face cu sacrificiu de material. si ar trebui sa faca o gaura destul de mare ca sa o poata pune o plomba... Si nu are rost, pentru ca daca respectiva carie e mica, nu te afecteaza cu nimic si daca ai o igiena corecta a dintilor, ea avanseaza extrem de greu.
Cred ca asta e motivul. Asa mi-a explicat mie un medic stomatolog...