| anonim_4396 a întrebat:

As vrea si eu niste retete sau site-uri cu retete de dulciuri la care nu trebuie pus nimic pe foc si sa poata fi preparate de un copil de 11 aniwinking fundita pentru cele mai multe si gustoasewinking scuze d categorie dar e mai vizitata tongue

1 răspuns:
| ninaelenadobrev a răspuns:

Deliciu de weekend: Tiramisu cu capsuni

Deliciu de weekend: Tiramisu cu capsuni Deliciu de weekend: Tiramisu cu capsuni

Un desert rafinat si delicios pentru zile calde de vara, cu fructe, vitamine si savoare!

Ingrediente:

400 gr. piscoturi savoiardi,

1 cutie de mascarpone,

400 ml. frisca lichida, 1 plic intaritor de frisca,

100 gr. zahar,

3 galbenusuri,

suc de portocale

si ciocolata menaj.

Mod de preparare:

Capsunile se taie cubulete.

Piscoturile se insiropeaza in sucul de portocale.

Crema: Galbenusurile se freaca cu zaharul, dupa care se adauga mascarpone si se amesteca bine.

Separat se bate frisca spuma, se adauga intaritorul de frisca, dupa care se adauga pe rand compozitia de mai sus si se amesteca foarte bine.

Crema se imparte in doua parti, iar in jumatate din catitatea de crema se incorporeaza capsunile.

Se aseaza in tava un rand de piscoturi care au fost insiropate, peste care se pune crema in care s-a incorporat capsunile, dupa care se aseaza al 2-lea rand de piscoturi insiropate si se pune restul de crema.

Se tine la frigider 3-5 ore.

Inainte de servire se rade ciocolata si se orneaza cu capsuni.