| 8Anonimul8 a întrebat:

M-am saturat de felul meu de a fi! Sunt mai tot timpul abatut si trist!! Sunt mai timid si linistit de fel! Vreau sa fiu mai indraznet. Vreau sa pot sa imi fac cat mai multi prieteni, deoarece mor de ciuda cand vad pe altii ca ies in oras in grup cu prieteni, iubite, colegi etc. Iubita nu am avut niciodata! Si nu vorbesc absolut cu nicio o fata, nici macar cu colegele de clasa! Cand dau de o persoana noua sunt foarte tacut si nu intru discutii! Imi doresc foarte mult sa imi dezvolt simtul umorului! Cu prietenii pe care ii cunosc de mult timp nu am probleme! Cu ei sunt total altfel... dar cum sunt in alt oras la liceu si mentionez ca am 16 ani... nu ii vad prea des! Cum ma pot schimba in bine? Cum pot capata incredere? Cum pot vorbi cu persoane noi? Cum imi pot dezvolta simtul umorului? Cum pot sa cunosc fete cu care sa nu ma intimidez cand vorbesc cu ele? Cum sa fiu o persoana de treaba? Oare sunt prea cuminte/linistit? Cum pot sa ma simt fericit si plin de viata? Cum sa fiu mai, nu stiu, rebel? Nu vreau sa ajung la Psiholog, deoarece nu suport asemena oameni. mi se par iutili! Orice sfat e bine venit! Multumesc Mult!

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ce de intrebari aici...
Sa incepem cu sfarsitul, Psihologii de fapt ajuta o gramada de oameni cu foarte multe probleme si nu numa. E perceptia romanului (dar probabil nu numai) ca la psiholog te duci doar cand esti nebun sau daca te duci acolo numai vorbesti cu el si trebuie sa-i mai dai si bani. In unele cazuri psihologii pot sa rezolve probleme pe care niciun medic nu le-ar putea rezolva asa ca sa nu-i subestimam, eu zic ca merita apreciati.

Te inteleg perfect pentru ca si eu am trecut prin ce treci tu si iti spun ca e destul de greu sa treci peste rusine si disconfort. Eu abia pe la sfarsitul liceului am reusit. Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau este sa nu-ti mai pese de ce cred oamenii din jur despre tine, pur si simplu baga-te si tu in seama si daca iese prost, asta e, incerci in alt grup, dar cel mai sigur o sa poti comunica cu orice persoana fara probleme. Iti trebuie si putina "practica" dar asa cum vorbesti cu prietenii tai mai vechi asa poti sa vorbesti cu oricine, tie ti-e doar teama ca s-ar putea sa te faci de ras daca zici ceva, chestie care nu poate intampla cu prietenii tai pentru ca si daca ar rade nu-i prea bagi in seama si continui sa vorbesti. Uite, iti dau o tema de casa, du-te plimba-te prin parc, pe oriunde, si cand vezi o persoana sau un grup de persoane mergi si forteaza-te sa vorbesti cu ei. Absolut orice, poti sa-i intrebi si doar cat e ceasul, de exemplu. Sau poti sa profiti de fenomenul pokemon go si sa intrebi "si tu cauti pokemoni pe aici?" si vezi ce zice... daca zice ca da ii zici si tu vrei sa te joci dar nu prea stii pe unde sa-i gasesti, daca zice ca nu incepi sa zici cat periculos e si cum toata lumea se joaca jocul ala stupid... asta e doar un exemplu, subiecte de discutii gasesti la tot pasul, tot ce iti trebuie e curajul sa intrii in vorba. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna :), poate te ajuta articolul acesta:http://construimimperii.ro/blog/cum-repari-un-introvertit/

| LoveMeBabyasdfg a răspuns:

Pai,si eu sunt mai timida.Si cand intalnesc oameni noi, pur si simplu ma blochez si nu gasesc nici un subiect de discutie.Dar hai sa iti spun ceva, in legatura cu gasirea unei iubite.In momentul actual am o relatie de 1 ani cu un băiat care e mai mare cu 4 ani decat mine, el fiind la facultate.In primele cateva luni de relatie nu vorbeam absolut nimic cu el, imi era rusine sa ii spun ceva, eram foarte retrasă fata de el.Dar asta nu l-a facut sa se îndepărteze de mine, ba chiar cum am mai spus suntem si acum impreuna, dupa 1 an, dar bineinteles acum nu numai ca e iubitul meu e si prietenul meu cel mai bun, ii spun absolut totul. Ceea ce vreau sa spun, este ca o sa iti găsesti o iubita chiar daca esti atat de timid, pentru ca o da fie o persoană care o sa te placa exact asa cum esti.Succes!