| Alphahkbg a întrebat:

Salu. laughing
Cum pot sa invat o teorema la mate de 10 randuri(caiet studencesc)... si sa o demonstrez :?
#Teorema celor trei perpendiculare
Daca o dreapta D este perpenndiculara pe un plan alfa si prin piciorul acesteia trece o dreapta A continuta in plan care este perpendiculara pe o alta dreapta D din plan atuncii orice dreapta c care uneste un punct al perpendicularei pe plan cu punctul de intersectie a celor 2 perpendiculare continute in plan este perpendiculara pe a doua dreapta din plan.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă multe exerciții cu ea și ai să o înveți mult mai ușor, mai bine zis, ai să o înțelegi.

| lemonjuice a răspuns:

Caută pe internet această teoremă care ai să vezi că e chiar logică, într-o definiție mai simplă. Caută şi poze auxiliare, ca să ințelegi.