| Andreiu68 a întrebat:

Salut,ajutati-ma va rog cu un sfat: Eu pe 30 aprilie si 1 mai vreau sa ma duc inca cu 4 prieteni sa dormim cu cortul pe undeva la munte,pe un camp si cativa copaci in jur, un izvoras, este in afara localitatii departe de oras sau case.Este distanta de 13km de orasul meu, tot in judet dar din iesire din localitate. Eu vreau sa ma duc, dar mama si tata sunt convins ca nu ma lasa. Cum as putea sa ii conving sa ma lase? Eu am 17ani jumate, 3 din prietenii cu care ma duc au 19 ani, iar celalalt 16ani. Este o problema la mine: parintii nu ma lasa sa stau pe afara mult: in weekend de abia pana la 21:00, iar in timpul vacantei de vara pana la 21:30. Nu am fost niciodata in cluburi pentru ca nu ma lasa, nici cu veri care au 26 de ani nu m-a lasat. Anul trecut prin decembrie m-am rugat 5 min sa ma lase sa dorm la un prieten peste noapte care sta in bloc cu mine, dar la o scara diferenta, dupa cele 5min de incercare l-am chemat pe baiatul la care trebuia sa dorm si el s-a rugat de parintii mei 5min dula care intr-un final m-a lasat, dar m-a sunat parintii de vr-o 2-3 ori cand am ajuns la el.Era acasa acel baiat cu parintii nu am facut prostii sau alte destrabalari. Vreau cumva sa ii convind, pana pe 30aprilie mai sunt 4 saptamani, in astea 4 saptamani vreau sa ma pun bine pe langa ei sau sa ii ascult-nu ca sunt obraznic, dar cand zic ceva sa fac.Prietenii acestia cu care plec,au spus ca sa le spun parintilor ca dorm peste noapte la unul din ei.Dar daca o sa dorm la el,a doua zi o sa ma cheme pe acasa ca sta aproape, iau eu sunt plecat din localitate, nu ajung daca ma cheama. Si o sa isi deie seama ca sunt plecat daca nu vin.Solutii?

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul sfat e sa nu ii minti ca dormi pe nu stiu unde si tu sa fii la cort pe camp. Zi-le din timp, nu pe ultima suta de metri poate se mai razgandesc.