| AlexCata077 a întrebat:

Salut, am 13 ani si in 2024 voi da examen, mie imi place romana, engleza, istoria, geografia. Iar eu nu știu la ce profil sa merg la liceu (Precizez ca sunt foarte pregătit in engleză și romană).

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti merge pe un profil de filologie sau unul de stiinte sociale.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca si engleza o stii la fel de bine "decat" limba romana, atunci este de plans, ca nu realizezi cat de nepregatit esti!

| VoidEternal a răspuns:

"FOARTE pregătit"...
Daca erai așa pregătit știai cum se folosește "decât".

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună,mai ai totuși destul timp pentru a te gandii, oricum în clasa a 8 a începi sa îți schimbi anumite păreri cu privire la ce vrei.
Poți sa mergi pe un profil uman ( filologie sau științe sociale), însă nu o sa fie o drama nici dacă intrii pe un profil real, exista transfer în multe cazuri, poți sa și stai 4 ani de zile din cauza colectivului și pentru ca ajunge sa îți placa,problema este la materiile de bac și cam atât, liceul nu prea contează, doar te pregătește pentru facultatea pe care vrei sa o urmezi, sau depinde de planurile tale de viitor, nu este obligatoriu.

| asperger3 a răspuns:

Hei. Se pot schimba multe până atunci. Inclusiv modalitatea de susținere a evaluării naționale sau a bacului. Așteaptă cel puțin pana în 2023 happy

| Ariana131 a răspuns:

Dacă îți place romana, engleza, istoria te poți duce la filologie. Geografie nu știu dacă faci, insa restul da. Si la evaluarea nationala, ai grija cand folosești "decât" si "doar", corect era "îmi place doar romana...". Dar pana în 2024 ai timp sa înveți și sa poți lua o nota buna. happy Nu am spus nimic cu răutate, doar am vrut sa ți dau un sfat si sa îți poți da seama pe viitor happy