| Crisaul a întrebat:

Salut, am 14 ani si-mi place de o fata, inca de anul trecut. I-am spus ca o plac, pe Facebook, pentru ca nu aveam curaj sa ii spun in fata. Mi-a spus ca e cel mai "dragut" lucru pe care i l-a spus un baiat. Incepeam sa comunic cu ea, voiam sa fiu cu ea, dupa am "decis" sa ignor. Motivul de a o ignora, era asta: Imi era frica ca o sa-mi zica o data sa o las in pace, si dupa sa nu mai vorbim deloc si stiam ca o sa sufar dupa. in fine, au trecut vreo 2-3 luni, n-am mai "rezistat" si i-am zis de ce o ignor. Ma asteptam sa imi zica ceva "frumos", sa zic asa, insa raspunsul ei a fost "Pai, poti sa vorbesti cu mine, ca nu ma supar", nu stiu nici acum daca raspunsul ei a fost unul bun, sau unul rau, si atunci a trimis "ss" pe grupuri pe Facebook, si-a batut joc de mine si m-am suparat tare. Mi-a spus un prieten, care vorbeste cu ea, se intelege bine cu ea, nu stiut daca si lui ii place de ea, in fine. mi-a zis a doua zi dupa ce i-am scris acelei fete "Ti-am vazut "romanul" care i l-ai trimis", m-am simtit rusinat si suparat in ziua aceea... O vara intreaga, n-am putut sa o uit. Ma gandeam aproape mereu la ea. Bun, incepuse din nou scoala, si m-am inscris la un club de fotbal. Atunci, usor, usor, am inceput sa o uit. A venit sa vada antrenamentele, cu prietene ei. Prietena ei, a intrebat-o, ca cine sunt. A zis numele, si si-a batut joc de mine, iar, dintr-un motiv pe care nu-l pot sa spun. Atunci m-am suparat iar, i-am zis sa ma lase in pace si sa nu-si mai bata joc de mine. A zis ca nu si-a batut joc de mine, bla bla bla, scuze banale. A venit cu prietenul meu sa-si ceara scuze, ca cica ii era rusine. Atunci am vrut sa vina doar ea singura, fata-n fata. Doar ca nu i-am mai spus nimic. Si iar, iar am inceput sa ma gandesc la ea, aproape in fiecare zi, nu stiam ce sa fac, daca sa o ignor, sau nu. Cand a venit ziua ei, nici "la multi ani" nu i-am zis, ca atunci ma gandeam ca ar fi bine s-o uit, pentru tot ce mi-a facut. Foarte rar, foarte rar vorbesc cu ea. La scoala, tot dupa ea ma uit, si sunt foarte sigur ca a observat pana acum. si cred ca stiu cei din clasa ei ca inca-mi mai place de ea si nu recunosc. Parca o iubesc mai tare, si as vrea sa fiu cu ea, si acum ca vine vacanta, o sa fie cam greu pentru mine, zic eu. La scoala, tot se plimba cu prietenii ei, ii ia in brate, ii pupa. si asta ma afecteaza. Eu nu par o persoana TIMIDA. Mereu ma ignora, dar, cand are nevoie de ceva, o ajut. nu stiu ce sa mai fac. nu prea am prieteni "foarte buni", nu am incredere in ei, nu am cu cine sa vorbesc despre cazul asta, sau alte cazuri. Daca vedeti asta, va rog frumos, sa raspundeti, sa nu va bateti joc de mine sau ceva. Nu mi s-a intamplat pana acum sa "iubesc" o persoana asa tare. Ajutati-ma, nu pot sa o uit, nu stiu ce sa mai fac!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani, iubirile vin si pleaca precum trenul in gara, unul dupa altul, cu stationari micute, spre directii diverse.
Daca te focusezi pe carte si examenul de capacitate, o sa-ti fie usor sa o uiti, iar in vara, iti faci o alta prietena.

3 răspunsuri:
| petitconseil a răspuns:

Ar trebui sa ai o discutie serioasa cu fata aia, doar asa iti vei da seama daca merita sau nu sa o mai bagi in seama.Propune-i de exemplu o plimbare doar voi doi, in care sa vorbiti despre ceea ce se intampla intre voi si sa hotarati ce aveti de facut in continuare.Macar asa vei sti in ce ape se ''scalda'' si ce are ea de gand cu tine.Succes!

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Te duci in fata si-i spui ceea ce simti, esti un barbat adevarat.

| GaZa1994 a răspuns:

Buna! Poate suna ciudat si aiurea pentru tine, dar eu zic sa te duci si sa vorbesti cu ea si sa ii spui verde in fata ce simti pentru ea si sa o intrebi daca vrea sa fie cu tine. Bataia asta de joc in legatura cu tine, poate fii de fapt pentru ca ii place de tine si nu vrea sa recunoasca. Nu zic ca asa e, dar se poate. Daca te tot stresezi fara sa faci nimic, nici nu o sa rezolvi ceva. Numai spune-i ca iti place foarte mult de ea si apoi intreab-o daca vrea sa fie cu tine. Direct! Asa o iei prin surprindere si sunt mai multe sanse sa zica "da" daca chiar vrea asta.