| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa`mi iau un job part-time pe timpul verii. Ce ma sfatuiti sa aleg?

Răspuns Câştigător
| lightmyfire a răspuns:

Buna.Pai depinde de ce iti place sa faci,de obicei pentru cei minori se gasesc o multime de joburi pe timp de vara pentru a castiga ceva banuti de buzunar,de exemplu poti imparti pliante(asta am facut eu vara numai ca daca te bagi in chestia asta trebuie sa-ti alege niste ore convenabile pentru ca e foarte cald si poti face insolatie),la Cosmote,Orange, la centre de telefoane sau la ochelari de vedere poti merge si vorbi cu doamnele/domnii de acolo si cazi la un acord, cate ore si cati bani pe ora.Chestia cu chelneru, hmmm...si da si nu, exista si avantaje si dezavantaje si cred ca cele mai multe sunt dezavantaje dar depinde in mare parte de persoana, daca tu consideri ca aceasta "meserie" te poate caracteriza si iti place poti sa faci pe chelneru la un bar/restaurant.Sau poti sa vinzi inghetata la cornet[asta a fost si ideea mea,asta-vara],la tonomat,ori de pe strada, sau din fata unui magazin, supermarket.Numai ca ideea cu inghetata e ceva mai grea,trebuie sa stii cata inghetata sa pui,si la sfarsit sa-ti iasa cantitatea de inghetata vanduta si cornetele. Poti sa ai grija de cateilaughingDa bine,stiu, e mai mult o gluma ultima parte.Dar chiar ar fi fain, sa gasesti pe cineva la care sa-i plimbi catelu` nu? Si sa-ti dea si banihappyIn fine.succes si ma bucur ca exista persoane care se preocupa de altceva pe timp de vara, in afara de pierdut vremea. Sper ca ti-am fost de ajutor.O zi minunata

3 răspunsuri:
| Ferenin a răspuns:

Fa niste cursuri de calificare in diferite domenii! Si pe timpul verii mai degraba iti alegi un job ca norma intreaga pe o perioada determinata! Job-ul part-time e pentru cei la facultate, ca sa aiba cum sa-si asigure mancarea si cazarea!

| lauracraciun a răspuns:

Pai eu cred ca ar fi bine chelner, poate undeva la un restaurant putin in afara orasului ca sa nu te cunoasca cine stie ce colegi in caz ca iti e rusine.insa nu vad de ce dar ma rog.si cu ocazia asta ai cunoaste si u fete frumoasehappyhappyhappybaftahee hee

| Leiandra a răspuns:

Hmm,minor, vrei job la vara, ex cu cateii chiar finul meu care are 16 a reusit mai multi ani, si chiar ii mergea binisor; cat despre alte ex care inca nu s-au dat: daca ai voce si cunosti un instrument poti merge la party(nu ma refer la manele: JALNIC)sau instructor, lectii private de ceea ce stii tu.

cu putina imaginatie se rezolva, trebuie doar sa fie cat mai originale. Se cauta.