| Ilovemusicandchoco a întrebat:

Am aproape 15 ani și sunt în clasa a 8 a. Sunt o persoana FOARTE introvertita și din acest motiv nu am prieteni. Învăț bine și la școală sunt luata drept tocilara și "fitoasa" doarece am observat ca sunt luata peste picior și am început sa le răspund cu aceeași moneda. Însă, de vreun an /doi nu mai sunt asa și am reușit sa-mi fac câteva prietene. Ele nu stau în oraș sau nu le lasă părinții sa iasă pe afara.
In copilărie stăteam cu niște copii din cartier dar cu timpul fiecare a luat-o pe drumul lui.

Ma simt groaznic... Vreau sa ies afara, sa merg la petreceri, sa vorbesc cu cineva. Dar nu am cu cine.Credeți-mă chiar am încercat sa fiu mai prietenoasa dar în zadar.

Va rog, dacă ați trecut prin aceasta experienta sau dacă aveți sfaturi, mi-ar face mare placere sa va citesc răspunsurile.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Rd79 a răspuns:

Ai incercat sa-ti faci prieteni de la alte clase? Incearca sa iesi in pauze afara din clasa (daca nu faci asta deja). In principiu, in generala si liceu e relativ usor sa-ti faci prieteni la scoala.

Daca nu, incearca pe FB. Ia legatura cu niste colege de langa tine (din acelasi cartier), si intreaba-le ceva legat de scoala. Gen: auzi, binomul ala de la mate, cum se rezolva, ca nu prea inteleg. Daca raspund, poti incerca sa intretii o conversatie si vezi daca se leaga ceva.

Un alt mod ar fi sa vezi daca exista cluburi sau organizatii non guvernmantale care au nevoie de voluntari tineri. Oricum, in curand vei fi la liceu si vei avea ocazia sa-ti faci prieteni noi, nu? happy

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Trebuie să vezi un psiholog clinician. Poate fi vorba de timiditate, de tulburare de anxietate socială sau de o tu dizarmonie in personalitate, dobândită în adolescență. Nu poti stii care sunt motivele până nu ceri o parere avizată.

| MihaelaIoanaMaria a răspuns:

Daca ai prin scoala diverse cercuri grupuri, activitatii, poate un cor, o trupa de dans o echipa sportiva incerca sa te integrezi si la inceput fi pe placul tuturor