| AnamariaKittiiDenisa a întrebat:

Salut,am ceva ce vreau sa va spun, eu sunt genul ala timid si nu pot spune ceva in fata colegilor fiindca mai mult ca sigur vor rade de mine.Nu prea am vorbit cu ei 3 ani de zile, mult.Prefer să stau singura intr-un colt si sa ascult muzica sau sa desenez... aveti vreun sfat care m-ar putea ajuta? Multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Paendeo12 a răspuns:

In primul rand, este important sa iti impui punctul de vedere. Faptul ca te retragi intr-un colt, nu este un lucru rau, fiecare avem nevoie de un refugiu personal. Insa, nu ar trebui sa iti fie teama ca ar rade cineva daca spui ceva, nu ar trebui sa iti pese. Important este sa spui ce ai de spus. Nu poti controla reactiile celor din jur, dar poti controla reactia ta. Poti apela oricand la un psiholog, te poate ajuta sa iesi din "carapace". Insa, dupa cum am spus, singura reactie pe care o poti controla, este a ta. Cei din jur vor reactiona dupa cum pot. Unii vor fi rationali, altii nu, dar asta nu ar trebui sa te afecteze in nici un fel.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Să te ridici să te duci să vorbești. începi cu o persoană, mâine vorbești cu a 2 -a și tot așa. ce ai de câștigat să te izolezi de oameni? nimic. poate râde 1-2-3-4, 10 oameni de tine, din restul tot se găsește cineva cu care să te înțelegi. Izolându-te cu ce te alegi? cu nimeni