| StefanVali28 a întrebat:

Salut.Am intrat pe profilul Mate Info Intensiv cu media 9.64 la cel mai bun liceu din orașul meu.Am 2 ore de TIC, 3 ore de fizica, 4 de mate, romana si informatica.Problema este ca nu am suficient timp prea mult sa lucrez la materiile aceste și să le abordez pe fiecare în parte pe cât as vrea eu deoarece sunt niste materii importante și vreau să lucrez cât mai mult la ele.Stiti si voi cum e! La matematica trebuie să lucrezi mult mai ales daca vrei sa fii la un nivel cât mai ridicat la fel si la info, fizica si romana plus engleza. Nasol este ca sunt după amiază și nu mai am atat de mult timp de invatat ca atunci cand eram dimineata(2zile/saptamana-13-20 si 3zile/saptamana-14-20).Ce sfaturi imi dati? Cum mi-aș putea gestiona timpul cât mai bine? Plus ca si ceilalti profesori au pretenția să înveți.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Le poti acoperii daca lucrezi la mate si fizica cate 8 ore sambata si 8 ore duminica.
De la 8 dimineata la 4 dupa amiaza, ramanadu-ti timp suficient dupa ora 4 dupa amiaza, sa iesi afara, sa te recreezi.

| Ara997 a răspuns:

Uite cum :
1. nu te stresa, nu sta noaptea tarziu,
2. tic frecztie (nu e info) se prinde din mers
3. mate si info e baza mai ales pentru performanta la info trebuie mate la greu
4. fa-ti program pe ore pe zile adica sa zicem ca in afara de teme iti raman 3 ore zilnic le bagi la suplimentar : adica 2 info si una mate. si cu timpul iti intri in ritm. se formeaza o obisnuinta care iti va permite sa progresezi vizibil.
seara esti mort de oboseala asa ca baga "umplutura " materii care conteaza mai putin si culca te la 10 11 cel tarziu.
dimineata cu mintea limpede baga mate si info
fiind mate info accentul se pune pe logica nu pe toceala, profi or sa va mai dea proiecte etc. alegeti cu grija coechipierii adica sa munciti egal.
Alegeti cu grija prietenii, adica sa fie oameni care invata altfel o sa faca presiuni pe tine sa te lasi gen : " wai tocilarule lasa scoala si hai cu noi in club"
ai mare grija aici e problema multora care incep cu motoarele turate, au succes scolar pe urma apar lichelele invidioase ii trag in jos sa -i aduca la nivelul lor pe urma in tarate. te mananca porcii.
iti spun toate astea pentru ca vad ca ai ambitie si esti pus pe treaba si daca da cel de sus ai sa faci ceva in viata. Iar educatia este singura treapta a vietii pe care nu merita sa o sari.
bafta multa!

| Kiitra a răspuns:

Este foarte nasol programu' tau. Incearca sa te axezi doar pe obiectele la care ai BAC-ul. Daca la acele obiecte ai note foarte mari (3 la numar) si ceilalti profesori nu o sa puna foarte multa presiune pe tine. Din punctul meu de vedere nu are nici un rost sa inchei toti anii de liceu cu o medie peste 9 si BAC-ul sa il ei cu 8 plus faptul ca nu ai timp pentru tine. Succes!