| Bantichi11 a întrebat:

Am nevoie de ajutor si apelez la voi. Anul acesta absolv gimnaziul. Tata e plecat de mai mult timp in Franta, si ne indeamna sa ne multam acolo (mama, eu, fratele ). Doar ca nu stiu ce e mai bine pentru mine....sa fac liceul aici, sau sa plec acolo si daca e sa plec sa fac liceu sau colegiu? Mentionez ca am medie foarte buna 9, 7. Plus la asta imi e frica ca nu o sa ma pot adapta, franceza nu o cunosc deloc. Ajutati-ma, o sa tin cont de toate raspunsurile.

Răspuns Câştigător
| mazzylazzy a răspuns:

Eu spun sa iei in calcul aceasta propunere, de a te muta acolo. In Franta ai alte oportunitati..salariile sunt mult mai mari, este adevarat si cheltuielile sunt altele dar eu zic ca merita. Franceza sunt sigura ca fiind acolo si auzind mereu in jurul tau inveti extrem de repede, mai auzi, mai cauti cuvinte in dictionari, si incet incet eu zic ca vei ajunge sa cunosti foarte bine limba. De adaptat nici sa nu iti faci griji, exista oameni buni si sociabili oriunde in lume, te poti integra in orice grup, si te poti imprietenii cu multe persoane de-alungul timpului..eu una as fi dispusa oricand sa merg in alta tara, si sa ma stabilesc acolo. happy Alegerea bineinteles ca iti apartine in totalitate, dar sfatul meu este ca merita sa te gandesti bine la asta, pentru ca iti poate schimba viata. Mult noroc si succes in viata happy Stay safe

6 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai probabil ar fi mai bine in Franta e mai altfel dar asa e greu sa te adaptezi printre straini dar eu zic sa vorbesti cu mama ta despre asta sau cu tatal tau pe skipe, prin telefon.
Dupa atata timp asa brusc sa te obisnuiesti intr-un alt mediu te inteleg ca e mai dificil dar vei gasi o solutie.

| Pool77 a răspuns:

Are parti bune si rele.
Partile bune sunt ca, vei iesii intr-o tara mult mai dezvoltata stiintific si din punctul de vede al baniilor.Plus cunosti oameni noi, socializezi si asta e numai bine.
Partile rele sunt... Trebuie sa inveti franceza de la 0, care oricum se invata intr-un an maxim e o limba usoara,fata de Germana, Maghiara etc.Iar de ceea ce mi-ar fi mi-e frica e ca Francezii sunt destul de rasisti, si tu fiind acolo din Romania, sa nu inceapa cu faze de tigan si chestii de genul.
In rest e o alegere numai buna, aici oricum imediat nici cu facultate nu mai esti acceptat.

| MeForeverAlone a răspuns:

Cel mai bine e să mergi în Franța, sfatul meu. Adică acolo o să ai o viață mult mai bună decât în România, și mai ales că la școală nu o să fie atât de greu. O să înveți franceza cu timpul, nu-ți fă griji de asta. Nu ai cum să trăiești într-o țară în care toți vorbesc franceză și să nu înveți deloc franceză happy Acum cu adaptarea, corpul și mintea umană sunt făcute să se adapteze repede și ușor oriunde. O să te obișnuiești cu timpul, crede-mă. Mai ales că tu o să fii acolo în centrul atenției, adică vii cu note excepționale și ai mai multe cunoștințe decât ei.
Oricum, baftă!

| blAster85 a răspuns:

Nu mai sta pe ganduri, vei invata franceza in scurt timp plus vei avea si prieteni colegi daca de asta iti e frica, gandeste-te ca anii de liceu trec si dupa ce termini probabil vei dorii sa pleci din Romania si va fi tarziu...

| Pandix12883 a răspuns:

Faci ce simti tu cu adevarat daca te duci in oras dezvoltat da te sfatuiesc sa te muti acolo daca nu ramai aici cu cei dragi

| Coradrian a răspuns:

Voi absolvi liceul poate. Nu absolvesc...media aia de 9 e din burta cred...